W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23

Status Status: Rozstrzygnięty

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Priorytet II. Środowisko sprzyjające innowacjom, Działania 2.09 Seal of Excellence

Nabór jest adresowany do polskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, których projekty zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską i otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymały dofinansowania.

Wsparciem mogą zostać objęte prace badawczo-rozwojowe, czyli badania przemysłowe
i eksperymentalne prace rozwojowe albo tylko eksperymentalne prace rozwojowe, w zakresie od 5 do 8 poziomu gotowości technologicznej (TRL). Wniosek o dofinansowanie musi obejmować te same zadania, zasoby i przewidywać ten sam cel, co projekt oceniony przez Komisję Europejską, bądź jego część dotycząca przeprowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

Kategorie, maksymalne kwoty i metody obliczania kosztów kwalifikowalnych projektu są analogiczne jak w instrumencie EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”.

  • Małe i średnie przedsiębiorstwa

  • Dofinansowanie można uzyskać na realizację badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych (obowiązkowych w projekcie).

  • Nabór wyłącznie na projekty, które:

    • otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa” nie poźniej niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku do NCBR oraz
    • wpisują się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS).
  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

  • 45 000 000  zł

  • Maksymalna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 2,5 mln EUR i wynosi maksymalnie 70% kosztów kwalifikowalnych tych prac.

    • Data ogłoszenia konkursu: 28.04.2023
    • Rozpoczęcie naboru wniosków: 30.05.2023
    • Zakończenie naboru wniosków: 16.08.2023, godz. 16.00.
    • Wyniki konkursu - Przewidywany termin zatwierdzenia wyników oceny projektów przez IP wynosi do 79 dni od zakończenia naboru.
    • Ogłoszenie listy rankingowej - W terminie 7 dni od zatwierdzenia wyników oceny publikowana jest Informacja o projektach wybranych do dofinansowania oraz o projektach, które otrzymały ocenę negatywną (informacja ta jest ostateczna).
  • Wnioskodawcy mogą składać wnioski od 30.05.2023 wyłącznie za pośrednictwem systemu informatycznego IP.

  • Wnioski złożone w konkursie są oceniane zgodnie z kryteriami przyjętymi przez Komitet Monitorujący FENG. Ocena jest jednoetapowa. Projekty ocenia Panel, który tworzą co najmniej trzej eksperci. Wnioskodawca może zostać wezwany do uzupełnienia lub poprawienia wniosku w zakresie określonym przez NCBR. Elementem oceny jest spotkanie z wnioskodawcą. W jego trakcie wnioskodawca może odnieść się do pytań i ewentualnych wątpliwości ekspertów dotyczących projektu.

  • W przypadku negatywnej oceny projektu, wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia protestu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie wdrożeniowej oraz Regulaminie Wyboru Projektów.

    Przykładowy wzór protestu

    1. Czy przewidują Państwo skrócenie terminów naboru?

    Odp: Na tym etapie konkursu nie przewidujemy skrócenia naboru.

    1. Czas oficjalny oceny złożonych wniosków przy zaledwie kilku aplikacjach to 100 dni czy można się spodziewać szybkich wyników?

    Odp: Zgodnie z zapisami Regulaminu Wyboru Projektów „IP oceni wszystkie projekty złożone w naborze w terminie maksymalnie 60 dni od zakończenia naboru.” Po ocenie przewidziany jest również czas na zatwierdzenie oceny przez IP oraz publikację listy rankigowej. Proces oceny zawiera kolejne kroki konieczne do przeprocedowania niezależnie od liczby złożonych wniosków, a zależne m.in. od czasu działania Wnioskodawców, którzy będą korzystać z możliwości poprawy wniosków w odpowiedzi na ew. rekomendacje poprawy. Oczywiście jeśli możliwe będzie wcześniejsze zakończenie i zatwierdzenie oceny, publikacja wyników nastąpi bez oczekiwania na upłynięcie maksymalnego terminu.

    1. Czy są jakieś różnice (udogodnienia) dla wnioskodawców przy pisaniu wniosku SoE w porównaniu do wniosku Smart Ścieżki? Jeśli tak, to jakie ?

    Odp: W obu naborach wnioskodawcy mają dostęp do opublikowanej na stronie internetowej NCBR dokumentacji naborów. W obu naborach przygotowane są instrukcje wypełniania wniosku. Udogodnieniem może być mniejszy zakres wymaganych informacji podawanych przez Wnioskodawcę z uwagi na dołączanie do wniosku składanego do NCBR wniosku, który został oceniony przez KE. Wynika to jednak ze specyfiki naboru, a nie różnic w samym przygotowywaniu wniosków.  Należy również zwrócić uwagę, że liczba i zakres kryteriów oceny są znacznie ograniczone w stosunku do kryteriów w Ścieżce Smart. Ocenie podlegają tylko niezbędne kwestie pozwalające na zweryfikowanie możliwości dofinansowania projektu w ramach Programu FENG.

    1. Czy znana jest liczba podmiotów, które są uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie?

    Odp: Tak, NCBR na bieżąco monitoruje listę podmiotów, które są uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie. W konkursie może uzyskać dofinansowanie projekt, który otrzymał certyfikat Seal of Excellence, tj. obejmuje te same zadania, zasoby i przewiduje ten sam cel, co projekt, bądź jego część, dotyczący przeprowadzenia prac B+R, oceniony pozytywnie przez Komisję Europejską w ramach instrumentu EIC Accelerator. Certyfikat Seal of Excellence nie może zostać wystawiony później  niż 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w naborze w ramach FENG.

     

    1. Czy część merytoryczna/biznesowa będzie brana pod uwagę przez oceniających skoro została nagrodzona SoE? jeżeli nie to o czym będziemy rozmawiać na panelu ekspertów przez 1h 

    Odp:  Tak, ponieważ ocenie podlega zgodność informacji podanych we wniosku składanym do NCBR a podanymi we wniosku dotyczącymi projektu, któremu przyznano certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accellerator Programu „Horyzont Europa”. Rozmowa podczas panelu będzie dotyczyć kryteriów obowiązujących w naborze FENG.02.09-IP.01-001/23 a czas panelu, może być krótszy niż 1 h.

     

    1. Czy projekt można zacząć przed datą złożenia wniosku, a następnie rozliczyć część prac wstecz?

    Odp: Tak, zgodnie z zapisami Regulaminu Wyboru Projektów § 2. Warunki dotyczące projektów pkt 5. Rozpoczęcie realizacji projektu może nastąpić najwcześniej w dniu złożenia pełnego wniosku (etap II) w instrumencie EIC Accelerator w ramach Programu „Horyzont Europa”.

    Projekt można więc rozpocząć przed złożeniem wniosku w naborze w ramach FENG, a następnie wystąpić o refundację poniesionych wydatków po zawarciu umowy o dofinansowanie.

    1. Jakie konkretnie dokumenty należy przedstawić aby udowodnić zdolność (finansową) wnioskodawcy do realizacji projektu? Czy listy intencyjne od potencjalnych inwestorów będą wystarczające?

    Odp: Należy wypełnić tabelę we wniosku o dofinansowanie „Źródła finansowania wydatków” oraz załączyć wypełniony plik Excel „Analiza zdolności do finansowej realizacji projektu”.  Zasady wypełniania wniosku o dofinansowanie, w tym części „Zdolność Wnioskodawcy do finansowej realizacji projektu” zostały określone w Instrukcji wypełniania wniosku.  Na etapie aplikowania nie są przewidziane dodatkowe załączniki potwierdzające zdolność finansowania wydatków.

    W przypadku zewnętrznego finansowania projektu wnioskodawca co do zasady przed zawarciem umowy powinien dostarczyć dokumenty potwierdzające jego uzyskanie. Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów w przypadku braku możliwości ich  dostarczenia do dnia zawarcia umowy o dofinansowanie zostanie zawarta umowa, w której zostaną określone terminy dostarczenia tych dokumentów.

    1. Na ile możliwe jest wprowadzenie jakichkolwiek zmian w części merytorycznej wniosku złożonego do EIC Accelerator, w ramach którego otrzymano certyfikat SoE?

    Odp: Zgodnie z Kryteriami wyboru projektów dla tego konkursu Kryterium nr 2. „Kwalifikowalność projektu” wskazuje, że “W kryterium sprawdzimy, czy projekt spełnia łącznie poniższe warunki:  jest projektem, który otrzymał certyfikat Seal of Excellence, tj. obejmuje te same zadania, zasoby i przewiduje ten sam cel, co projekt, bądź jego część, dotyczący przeprowadzenia badań B+R (nondilutive grant funding) ocenionego przez Komisję Europejską w ramach instrumentu EIC Accelerator; (…)”,  zatem sprawdzana jest tożsamość z projektem, który otrzymał certyfikat. Zmiany dotyczące zakresu merytorycznego nie powinny być zatem wprowadzane przy składaniu wniosku. Zmiany są dopuszczalne na etapie realizacji projektu, po uzyskaniu dofinansowania. Ich zakres jest wskazany we wzorze umowy o dofinansowanie.

    1. Czy eksperci oceniający wniosek SoE będą mieli wgląd do wniosku składanego w ramach EIC Accelerator?

    Odp: Tak, wniosek który otrzymał certyfikat Seal of Excellence stanowi załącznik obligatoryjny do wniosku.

    1. Czy wniosek SoE musi być po polsku, czy możemy robić "copy - paste" z wniosku EIC Accelerator ? Jeśli nie, to czy są jakieś elementy wniosku SoE, których nie trzeba będzie tłumaczyć na j. polski?

    Odp: Wniosek składany do NCBR powinien być wypełniony w języku polskim. Zakres podawanych danych jest wskazany w Instrukcji wypełniania wniosku stanowiącej załącznik w dokumentacji konkursowej. Wypełniając wniosek należy mieć na uwadze, by podawać dane tożsame z informacjami zawartymi we wniosku ocenionym przez Komisję Europejską.

    1. Skoro mamy przepisywać koszty 1:1 z wniosku EIC Accelerator, to czy uzasadnieniem wysokości przyjętych wynagrodzeń może być stwierdzenie, że "takie wartości zostały zaakceptowane przez EIC"? Podobne pytanie dotyczące podwykonawstwa?

    Odp: Wniosek należy wypełnić podając informacje wymagane Instrukcją wypełniania wniosku. Wskazuje ona dla pola Uzasadnienie kosztu: Uzasadnij, że wysokość każdego kosztu wskazanego w harmonogramie jest dostosowana do zakresu zaplanowanych w projekcie czynności oraz, że każdy koszt jest niezbędny i bezpośrednio związany z realizacją działań zaplanowanych w projekcie. Uwaga: Pamiętaj, że kategorie, maksymalne kwoty i metody obliczania kosztów kwalifikowalnych projektu badawczo-rozwojowego objętego pomocą publiczną udzielaną przez NCBR są takie, jak określone jako kwalifikowalne w przepisach programu EIC Accelerator „Horyzont Europa”. Opisz dla każdego wydatku z osobna, sposób w jaki je oszacowałeś oraz wskaż z nazwy źródła danych, na podstawie których określiłeś kwoty poszczególnych wydatków. Dla „personelu projektu” opisz, w jaki sposób przyjęto stawkę wynagrodzenia na stanowisku (dla pracowników własnych posłuż się obowiązującym regulaminem wynagradzania u pracodawcy, dla pracowników zatrudnianych można posłużyć się ogólnodostępnymi danymi nt. średnich wynagrodzeń na analogicznych stanowiskach w danym regionie; podaj nazwę raportu, stanowisko odniesienia z raportu według którego szacowałeś stawkę wynagrodzenia). Podaj informacje dotyczące nakładu pracy, wymiaru etatu dla umów o pracę, czasu zaangażowania, liczby zatrudnionych osób. W przypadku ogólnodostępnych cenników wskaż źródło.”

    1. Czy zakres wniosku składanego do NCBR w ramach SoE jest tożsamy z zakresem wniosku składanego w ramach EIC do Komisji Europejskiej? Jeśli nie, to jak duże są różnice?

    Odp: Zakresy wniosków nie są tożsame. Wzór wniosku jest opublikowany na stronie naboru. Wniosek do NCBR obejmuje informacje pozwalające na ocenę spełnienia kryteriów wyboru projektów obowiązujących w naborze NCBR. Ocena projektu jest ograniczona do niezbędnych elementów potwierdzających możliwość sfinansowania go w ramach FENG, tak by nie powtarzać oceny KE.

     

    1. Czy w przypadku gdyby budżet pozytywnie ocenionych wniosków przekroczył budżet programu wynoszący 45 mln PLN, możliwe będzie zwiększenie alokacji na ten program?

    Odp: Decyzje o zwiększeniu alokacji konkursu podejmowane są każdorazowo przez Instytucję Zarządzającą (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej), biorąc pod uwagę dostępność środków.

    1. Czy można się ubiegać o dofinansowanie części projektu w przypadku gdy projekt jest już realizowany?

    Odp: Tak. Zgodnie z Kryterium nr 2. „Kwalifikowalność projektu”:  „W kryterium sprawdzimy, czy projekt spełnia łącznie poniższe warunki: • jest projektem, który otrzymał certyfikat Seal of Excellence, tj. obejmuje te same zadania, zasoby i przewiduje ten sam cel, co projekt, bądź jego część, dotyczący przeprowadzenia badań B+R (nondilutive grant funding) ocenionego przez Komisję Europejską w ramach instrumentu EIC Accelerator;(…)”.

    Należy pamiętać, że zgodnie z zasadami naboru rozpoczęcie realizacji projektu może nastąpić najwcześniej w dniu złożenia pełnego wniosku (etap II) w instrumencie EIC Accelerator w ramach Programu „Horyzont Europa”. Projekt można więc rozpocząć przed złożeniem wniosku w naborze w ramach FENG, a następnie wystąpić o refundację poniesionych wydatków po zawarciu umowy o dofinansowanie.

    1. Muszę się dopytać: czy przepisując koszty wynagrodzeń 1:1 eksperci  mogą zakwestionować wysokość zakładanych wynagrodzeń? Jeśli tak, to co zrobić aby odpowiedzieć ekspertom?

    Odp:  We wniosku należy podać uzasadnienie kosztów. Proces oceny obejmuje także spotkanie ekspertów z wnioskodawcą, więc w przypadku wątpliwości ekspertów do danego zakresu informacji podanych we wniosku, możliwe będzie ich wyjaśnienie podczas tego spotkania.

     

    1. W jakiej sytuacji projekt może nie uzyskać pozytywnej oceny?

    Odp: Projekt może być rekomendowany do dofinansowania, jeśli otrzyma „TAK” we wszystkich kryteriach wyboru projektów. Do pozytywnej oceny konieczne jest spełnienie wszystkich warunków wskazanych w Kryteriach wyboru projektów dla naboru Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23.

     

    1. Z jednej strony była mowa, że elementy zaakceptowane przez ekspertów nie podlegają ponownej ocenie, z drugiej było wspomniane, że budżet we wniosku do NCBR ma inne kryteria oceny budżetu. Czy w takim razie raz zaakceptowany budżet może zostać odrzucony?

    Odp: Wniosek posiadający certyfikat Seal of Exellence stanowi załącznik do wniosku NCBR, ale Wnioskodawca jednocześnie wypełnia wniosek do NCBR samodzielnie wpisując dane również dotyczące kosztów. Jeśli koszty i ich uzasadnienie podane we wniosku NCBR nie będą różne od zaakceptowanych na ocenie i jednocześnie Wnioskodawca aplikuje o adekwatny zakres i czas realizacji zadań jak w ramach instrumentu EIC Accelerator, nie powinno być podstaw do ich zakwestionowania. Niemniej ocena w kryterium „Budżet projektu” zakłada również ocenę zdolności Wnioskodawcy do finansowej realizacji projektu i w tym zakresie kryterium „Budżet projektu” jest szersze niż ocena samego budżetu projektu.

     

    1. Czy można zmienić parametry projektu (całkowity czas trwania, całkowity budżet) w porównaniu do tego co było składane w ramach EIC Accelerator? 

     

    Odp: Działanie SoE jest skierowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, których projekty zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską i otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymały dofinansowania. Oznacza to, że dofinansować może zostać przyznane jedynie na te projekty, które obejmują te same zadania, zasoby i przewidują ten sam cel, co projekt, bądź jego część, dotyczący przeprowadzenia badań B+R (non-dilutive grant funding) oceniony przez Komisję Europejską w ramach instrumentu EIC Accelerator.

    Jednym z elementów ocenianych przez Komisję Europejską w ramach EIC Accelerator jest budżet. Tym samym projekt, który otrzymał certyfikat Seal of Excellence jest projektem, ocenionym pozytywnie przez KE, również w zakresie budżetu, i w takim kształcie uzyskał pieczęć doskonałości. Dlatego też budżet projektu na etapie wnioskowania do NCBR nie powinien być zmieniany, gdyż jego zmiana może mieć wpływ na tożsamość celu i zadań określonych dla projektu, który otrzymał certyfikat Seal of Excellence.

    Odnosząc się do kwestii zmiany czasu trwania projektu w porównaniu do wskazanego w projekcie zlożonym w ramach EIC Accelerator wyjaśniamy, że okres przesunięcia będzie podlegał ocenie pod kątem wpływu na zasadność realizacji projektu o charakterze badawczym.

                           

    1. Czy można zwiększyć kwoty wydatków w odniesieniu do tych podanych w EIC np wynagrodzenia, ze względu na obecną sytuację rynkową.  

     

    Odp: Zwiększenie kwot wydatków w odniesieniu do tych podanych w projekcie ocenianym przez Komisję Europejską w ramach instrumentu EIC Accelerator, np. w zakresie wynagrodzeń, ze względu na obecną sytuację rynkową, jest możliwe po podpisaniu umowy o dofinansowanie (taka możliwość została wskazana w paragrafie 3 pkt 34 umowy).

     

     

Dokumenty

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
28.04.2023 16:40 Szymon Iwańczuk
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Szymon Iwańczuk
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 21.0 27.02.2024 12:23 Szymon Iwańczuk
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 20.0 10.01.2024 10:23 Maciej Buźniak
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 19.0 13.11.2023 13:35 Szymon Iwańczuk
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 18.0 06.11.2023 18:00 Szymon Iwańczuk
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 17.0 31.10.2023 15:44 Szymon Iwańczuk
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 16.0 31.10.2023 11:28 Szymon Iwańczuk
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 15.0 26.10.2023 10:56 Szymon Iwańczuk
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 14.0 09.10.2023 10:15 Szymon Iwańczuk
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 13.0 18.09.2023 20:41 Maciej Buźniak
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 12.0 18.09.2023 10:03 Maciej Buźniak
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 11.0 18.09.2023 09:24 Maciej Buźniak
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 10.0 15.09.2023 11:04 Maciej Buźniak
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 9.0 16.08.2023 16:00 Maciej Buźniak
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 8.0 21.06.2023 14:46 Maciej Buźniak
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 7.0 05.06.2023 11:00 Maciej Buźniak
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 6.0 02.06.2023 09:55 Szymon Iwańczuk
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 5.0 30.05.2023 00:00 Szymon Iwańczuk
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 4.0 22.05.2023 10:10 Szymon Iwańczuk
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 3.0 02.05.2023 09:02 Szymon Iwańczuk
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 2.0 28.04.2023 16:53 Szymon Iwańczuk
Seal of Excellence FENG.02.09-IP.01-001/23 1.0 28.04.2023 16:40 Szymon Iwańczuk

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}