W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkajmy się podczas Forum Inteligentnego Rozwoju

Spotkajmy się podczas Forum Inteligentnego Rozwoju
2022-06-07 
 

, 

Przed nami kolejny „Kongres projektów przyszłości” czyli 7. Forum Inteligentnego Rozwoju, w tym roku odbywające się w Uniejowie. NCBR jako partner główny wydarzenia zaprasza na prezentacje i dyskusje, które przybliżą ofertę i misję Centrum.

Spotkajmy się podczas Forum Inteligentnego Rozwoju

Inicjatorem i głównym Organizatorem wydarzenia jest Centrum Inteligentnego Rozwoju, a współorganizatorami Miasto i Gmina Uniejów oraz Fundacja Forum Inteligentnego Rozwoju.

Dwa dni wydarzenia wypełnią sceny otwarte, debaty, wydarzenia towarzyszące, strefa wystawiennicza, networking i Gala Nagród FIR. Program wydarzenia jest unikatowy w skali ogólnopolskiej – otwarty na wszystkie etapy powstawania i wdrażania na rynek innowacji oraz inwestycji, a także zaawansowanie ich realizacji. Co roku uczestniczy w wydarzeniu kilkuset innowatorów i inwestorów z sektora nauki, biznesu i administracji publicznej.

Mówimy o programie Horyzont Europa

Pierwszego dnia Forum czyli 6 czerwca zapraszamy na prezentację pt. „Program Ramowy UE Horyzont Europa. Dlaczego naprawdę warto uczestniczyć?”, którą wygłosi Magdalena Bem-Andrzejewska, Dyrektor działu Krajowego Punktu Kontaktowego, Biuro Współpracy Międzynarodowej NCBR. Wystąpienie odbędzie się w ramach Areny Projektów Przyszłości, która będzie platformą dla przedstawicieli nauki, biznesu i samorządów do prezentacji innowacyjnych badań, projektów technologicznych, społecznych oraz atrakcyjnych terenów inwestycyjnych.

Horyzont Europa to ambitny program na lata 2021-2027 w zakresie badań naukowych i innowacji, który zastąpił program Horyzont 2020. Jego budżet wynosi około 95,5 mld euro. Program zapewnia cenne wsparcie najlepszym naukowcom i innowatorom, stymulując tym samym przemiany systemowe konieczne do transformacji Europy w obszarach taki jak green deal czy zdrowie publiczne.

Krajowy Punkt Kontaktowy, działający w strukturach NCBR, wspiera uczestnictwo polskich jednostek naukowych, przedsiębiorstw oraz innych podmiotów programie Horyzont Europa.

Inicjujemy dyskusję o kształceniu innowatorów

Drugiego dnia wydarzenia Centrum reprezentować będzie dr Remigiusz Kopoczek, p.o. dyrektor NCBR. Tego dnia odbędzie się panel własny NCBR pt. „Jak wykształcić nowe pokolenie innowatorów? Postawy, umiejętności, wiedza i kompetencje przyszłości” w którym poza dyrektorem Kopoczkiem, na zaproszenie NCBR, udział wezmą: dr Magdalena Jelonek, ekspertka ds. metodologii badań i analiz oraz ewaluacji polityk publicznych z UJ oraz przedstawiciele beneficjentów – dr inż. Rafał Ruzik, Kierownik Działu Wsparcia Edukacji z Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej i Izabela Rusin, Dyrektor Biura Projektów z Wyższej Szkoły Humanitas.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poprzez programy realizowane ze środków Funduszy Europejskich od lat stara się niwelować luki kompetencyjne studentów wchodzących na rynek pracy. Programy cieszą się dużym zainteresowaniem uczelni wyższych. Bliski start konkursów w nowej perspektywie finansowej UE to dobry moment na podsumowania i wnioski z realizacji tych programów. Proponowana dyskusja ma jednak szerszy kontekst. Hasło NCBR mówi, że „Przyszłość dzieje się u nas” – ponieważ instytucja stara się podejmować już dziś takie działania, które tworzą lepszą przyszłość. Centrum dostrzega, że we współczesnym, pełnym wyzwań świecie, kluczową kwestią jest wykształcenie kolejnego pokolenia innowatorów. Jednocześnie ma świadomość wielu barier towarzyszących temu procesowi, szczególnie w świecie po pandemii. Jako ośrodek wspierający innowacyjność i wysokie technologie NCBR inicjuje dyskusję, do której zaprasza osoby, mające praktyczne doświadczenie we współpracy z młodzieżą i realizujące projekty z obszaru kształtowania kompetencji przyszłości, pobudzania kreatywności i dostosowywania programów edukacyjnych do potrzeb rynku pracy.

Uczestnicy panelu przybliżą najważniejsze wnioski z najnowszej odsłony badania „Niedopasowanie kompetencyjne w programach wsparcia studentów i doktorantów”, przeprowadzonego przez Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych UJ na zlecenie NCBR. Badanie finansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Wspieramy ideę powszechnej dwujęzyczności

Na zaproszenie organizatora dyrektor NCBR weźmie również udział w panelu pt. „Od idei powszechnej dwujęzyczności do pełnej indywidualizacji procesu nauczania”. To dyskusja poświęcona programowi powszechnej dwujęzyczności, który ma na celu wprowadzenie dziecka w świat języka angielskiego równolegle do języka polskiego tak, aby angielski nigdy nie stał się dla niego językiem obcym. Podczas panelu zostaną przedstawione m.in. założenia projektów wspieranych przez NCBR w tym obszarze. W rozmowie udział wezmą także dr hab. Marek Piotrowski, prof. UW oraz Jakub Romanowski, CEO, Data Scientist z Evorain Sp. z o.o. Moderatorem będzie Waldemar Miksa, koordynator krajowy Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci/ Bilingual Future”.

Całe wydarzenie zakończy Gala Nagród Forum Inteligentnego Rozwoju.

Zapraszamy do rejestracji na Forum.

{"register":{"columns":[]}}