W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Think Tank NCBR – inauguracja działalności

21.07.2021

Współpraca nauki z biznesem przy tworzeniu innowacji, robotyzacja polskiej gospodarki i skuteczne wsparcie udziału polskich podmiotów w programie Horyzont Europa – takie tematy były poruszane na pierwszym spotkaniu Think Tanku NCBR.

Na zdjęciu spotkanie ekspertów Think Tanku NCBR w siedzibie NCBR w sali konferencyjnej. Spotkanie prowadzi dyrektor Centrum dr inż. Wojciech Kamieniecki.

W skład Think Tanku NCBR wchodzą wybitni przedstawiciele świata nauki i biznesu. Tworzą oni zespół ekspertów, którzy będą wspierać Dyrektora Centrum oraz Ministra nadzorującego Centrum w procesie podejmowania strategicznych decyzji, dotyczących działalności Centrum na rzecz rozwoju badań naukowych i innowacji.

- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą, ale też ośrodkiem wiedzy w dziedzinie szeroko rozumianej innowacyjności, badań i rozwoju. Think Tank NCBR wzmacnia działalność Centrum o kompetencje analityczne, co pomoże w wyznaczaniu nowych kierunków naszych działań, wspierających rozwój innowacyjności i działalności badawczo-rozwojowej oraz w odpowiadaniu ofertą programową Centrum na wyzwania współczesnej gospodarki – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. - Takimi wyzwaniami są m.in. robotyzacja polskiej gospodarki, skuteczne wsparcie udziału polskich podmiotów w europejskim programie ramowym badań i innowacji Horyzont Europa oraz wzmocnienie współpracy nauki i biznesu przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań i produktów – dodaje dyrektor Centrum.

Zagadnienia te zostały poruszone na pierwszym spotkaniu Think Tanku NCBR, które odbyło się 20 lipca br. w siedzibie Centrum. Efektem spotkań ekspertów będą analizy i rekomendacje, dotyczące wyzwań w obszarze badań naukowych oraz rozwoju innowacji.

W skład Think Tanku NCBR wchodzą:

  • prof. Jerzy Hausner – członek Rady Centrum;
  • prof. Magdalena Król – specjalista z zakresu onkologii eksperymentalnej, lekarz weterynarii, Kierownik Samodzielnej Pracowni Biologii Nowotworu w Instytucie Biologii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie;
  • Kinga Piecuch – Enterprise Industry Lead w Microsoft CEE;
  • dr hab. Roman Szwed – prezes zarządu spółki Atende S.A., naukowiec,  informatyk, nauczyciel akademicki;
  • dr hab. Eligiusz Krześniak, prof. UŁa – partner zarządzający w międzynarodowej kancelarii Squire Patton Boggs Krześniak sp.k., Prezes Polskiego Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego, arbiter w Trybunale Arbitrażowym do Spraw Sportu (CAS) w Lozannie, w Szwajcarii, specjalista z zakresu prawa nowych technologii i telekomunikacji;
  • Artur Waliszewski – dyrektor Google Polska;
  • prof. Jacek Męcina - prawnik, polityk społeczny, pracownik Instytutu Polityki Społecznej WNPiSM Uniwersytetu Warszawskiego.

Think Tank NCBR został powołany przez Dyrektora Centrum 28 czerwca 2021 r. Powołanie tego zespołu eksperckiego jest kolejnym etapem realizowania strategii NCBR, która obok finansowania B+R zakłada także aktywne uczestnictwo w tworzeniu ekosytemu innowacji.