W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rezerwat przyrody Zabrodzie powiększony

15.03.2022

Rezerwat przyrody Zabrodzie, położony w gminie Biskupiec, został powiększony o ponad 6 ha. Zarządzenie w tej sprawie wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie

Panorama rezerwatu przyrody Zabrodzie

Torfowiskowy rezerwat przyrody Zabrodzie został utworzony w 1972 r. zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w celu ochrony procesów ekologicznych w ekosystemach mokradłowych.

Dotychczas powierzchnia rezerwatu wynosiła 27,01 ha. Teraz do rezerwatu włączono dodatkowe 6,21 ha. Było to możliwe dzięki przeprowadzonym w 2021 r. kompleksowym badaniom na obszarze rezerwatu i terenach przyległych, które były związane z opracowywaniem projektu planu ochrony dla tego obiektu.

W trakcie prac terenowych zgromadzono obszerne dane na temat hydrologii, szaty roślinnej oraz fauny tego obiektu oraz gruntów przyległych, co pozwoliło wytypować grunty o wysokich walorach przyrodniczych, które powinny zostać objęte ochroną rezerwatową.

Nowo włączane wydzielenia leśne stanowią część rozległego kompleksu borowo-torfowiskowego. W obszarze tym odnotowano liczne stanowiska gatunków chronionych i rzadkich roślin. To także ważne miejsce rozrodu płazów i gadów oraz miejsce lęgowe ptaków. Dużą część rezerwatu przyrody zajmuje torfowisko przejściowe, z charakterystycznymi i dobrze zachowanymi siedliskami.

Po powiększeniu powierzchnia rezerwatu wynosi dokładnie 33,22 ha. Grunty rezerwatu stanowią własność Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Wipsowo, leśnictwo Kobułty.

Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie z 14 marca 2022 r.
w sprawie rezerwatu przyrody „Zabrodzie” (Dz. Urz.  Woj. Warm.-Maz. z 2022 r. poz. 1190) wejdzie w życie 29 marca 2022 r. i jest dostępne w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Fot. RDOŚ w Olsztynie

{"register":{"columns":[]}}