W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

O działalności ośrodków rehabilitacji zwierząt

15.02.2023

Uczestnicy spotkania rozmawiali o zmianach przepisów prawnych, mogących wpływać na funkcjonowanie placówek przeznaczonych do leczenia i rehabilitacji zwierząt dziko występujących.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie omawiająca przedstawioną prezentację na temat ośrodków rehabilitacji zwierząt funkcjonujących w województwie warmińsko-mazurskim.

9 lutego 2023 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie odbyło się spotkanie z przedstawicielami ośrodków rehabilitacji zwierząt działających na terenie województwa warmińsko–mazurskiego. Wydarzenie było okazją do wymiany informacji i zaprezentowania dotychczasowych doświadczeń w zakresie leczenia chorych i rannych zwierząt.

Już na wstępie spotkania podkreślono rolę ośrodków rehabilitacji w ratowaniu dzikich zwierząt, zapewnianiu im leczenia weterynaryjnego i wypuszczaniu na wolność. Przedstawiciele RDOŚ w Olsztynie omówili przepisy prawne dotyczące działalności ośrodków rehabilitacji oraz wprowadzili w zagadnienia związane z inwazyjnymi gatunkami obcymi. Zaprezentowano także zmiany w ustawie o ochronie przyrody dotyczące funkcjonowania azyli dla zwierząt. Część spotkania poświęcono wytycznym dotyczącym sposobu udzielania pomocy rannym zwierzętom oraz sposobom postępowania ze zwierzętami trwale kalekimi. Przedstawiono także plan kontroli, które RDOŚ w Olsztynie przeprowadzi w  ośrodkach rehabilitacji zwierząt w latach 2023-2026.

Przedstawicielka Fundacji Albatros omówiła realizowany od 2017 r. projekt Symbiosis – ochrona ex-situ gatunków zagrożonych i edukacja ekologiczna w działalności polskich ośrodków rehabilitacji zwierząt – wzmocnienie potencjału sieci ośrodków na Warmii i Mazurach.  Jego celem jest ochrona ex-situ gatunków chronionych poprzez ich leczenie w ośrodkach rehabilitacji zwierząt, wzrost liczby zwierząt zwracanych naturze spośród pacjentów ośrodków z województwa warmińsko-mazurskiego oraz wypracowanie nowoczesnych rozwiązań dla edukacji ekologicznej w Polsce opartych na działalności tych miejsc.

W województwie funkcjonuje obecnie dziewięć ośrodków rehabilitacji zwierząt dziko żyjących. Najczęstszymi pacjentami ośrodków rehabilitacji są dzikie zwierzęta po wypadkach drogowych, zranione w sidłach kłusowników oraz ptaki z uszkodzeniami skrzydeł - szczególnie często są to młode bociany, które wypadły z gniazda lub zraniły się podczas pierwszych lotów. Zwierzęta, które w ośrodku w pełni wrócą do zdrowia, wypuszczane są na wolność. Jednym z kierunków działań Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie jest wspieranie, w ramach posiadanych środków finansowych, działalności tych obiektów. Przekazywane wsparcie jest przeznaczane na zakup materiałów medycznych i opatrunkowych oraz wykonywanie zabiegów weterynaryjnych.

Więcej informacji na temat ośrodków rehabilitacji zwierząt

{"register":{"columns":[]}}