W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Mazurskie jeziora i rzeki będą lepiej chronione przed degradacją

18.07.2022

Przedstawiciele ośmiu instytucji, w tym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie, podpisali porozumienie określające zasady współpracy w celu przeciwdziałania degradacji Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie. Kobieta siedzi przy biurku, na którym leżą kartki. W ręku trzyma długopis.

15 lipca 2022 r., w obecności Wiceministra Klimatu i Środowiska Jacka Ozdoby oraz Prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy, przedstawiciele instytucji zajmujących się gospodarką wodną, ochroną środowiska, straży rybackiej, nadzoru budowlanego, policji, samorządu oraz regionalnego zarządu gospodarki wodnej podpisali porozumienie w sprawie zasad współdziałania w ramach zapewnienia optymalnej ochrony mazurskich jezior i rzek przed dewastacją.

Porozumienie podpisali Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku - Mirosław Markowski, Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski - Piotr Opaczewski, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie – Agata Moździerz, Burmistrz Miasta i Gminy Mikołajki - Piotr Jakubowski, Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska - Joanna Kazanowska , Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej w Olsztynie - Szczepan Worobiej, Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego - Maciej Kotarski oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie - inspektor Arkadiusz Sylwestrzak.

Strony porozumienia będą współdziałać w zakresie kontroli i zwalczania nielegalnych działań ze strony wszystkich użytkowników śródlądowych wód powierzchniowych administrowanych przez Wody Polskie. W przypadku potwierdzenia naruszenia przepisów ustawy Prawo wodne, Wody Polskie będą zawiadamiać o zdarzeniu współpracujące instytucje, które w ramach swoich kompetencji będą podejmować interwencje - kontrole, inspekcje lub oględziny w terenie.

Odpowiednie służby będą interweniować w razie dewastacji brzegów rzek i jezior, zwłaszcza w wypadku: niszczenia roślinności szuwarowej lub nielegalnej wycinki drzew i krzewów, naruszenia linii brzegowej poprzez wykonanie robót ziemnych, potwierdzonych nielegalnie wykonanych urządzeń wodnych w postaci pomostów o parametrach spełniających wymóg konieczności posiadania pozwolenia na budowę, nielegalnego grodzenia nieruchomości przyległych do śródlądowych wód powierzchniowych (rzek i jezior) w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu. Interesariusze postanowienia będą również wspólne wystosowywać do właściwych resortów propozycje kierunku zmian  legislacyjnych w celu optymalnej ochrony jezior i rzek przed dewastacją.

Zgodnie z art. 475 ustawy Prawo wodne za niszczenie lub uszkadzanie brzegów wód śródlądowych grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do roku.

Niszczenie brzegów rzek i jezior jest dużym problemem, obserwowanym zarówno przez pracowników Wód Polskich, jak i lokalnych mieszkańców, czy turystów. Tylko w tym roku na terenie m.in. Krainy Wielkich Jezior Mazurskich linia brzegowa została umyślnie zdewastowana aż 100 razy! Niszczenie brzegów jezior w większości przypadków następuje w granicach ustanowionych form ochrony przyrody, takich jak obszary chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000, czy parki krajobrazowe. Każda niewłaściwa ingerencja człowieka w linię brzegową może przyczyniać się do pogorszenia jakości wód oraz przyspieszać degradację jeziora i jego eutrofizację. Usuwając szuwary, niszczone są potencjalne miejsca lęgowe wielu gatunków ptactwa oraz środowisko życia pozostałych gromad zwierząt ściśle powiązanych z ekosystemami wodnymi m. in.: ryb, płazów, gadów, ssaków, czy owadów.

Wody Polskie przygotowały ulotkę, w której tłumaczą, jakiego rodzaju działania w środowisku naturalnym są niedopuszczalne. Ulotka jest zilustrowana zdjęciami z Mazur, które dokumentują niszczenie brzegów rzek i jezior. Zapraszamy do jej pobrania i dystrybuowania.

Zespół do spraw wypracowania porozumienia w sprawie ochrony mazurskich jezior i rzek przed dewastacją, w skład którego wchodził Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie,  działał na podstawie zarządzenia Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z 3 czerwca 2022 r. Powołany Zespół, pod przewodnictwem przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, przez miesiąc wypracował rozwiązania umożliwiające efektywne ściganie oraz skuteczne egzekwowanie sankcji w stosunku do podmiotów dewastujących linię brzegową mazurskich rzek i jezior.

Źródło: RDOŚ w Olsztynie, PGW WP

Fot. WIOŚ w Olsztynie

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}