W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Rezerwat przyrody „Mokradła Żegockie” zyskał otulinę

29.08.2022

2 września 2022 r. zacznie obowiązywać zarządzenie w sprawie rezerwatu przyrody „Mokradła Żegockie”, którym ustanowiono otulinę, stanowiącą strefę ochronną, zabezpieczającą teren rezerwatu przed zagrożeniami zewnętrznymi wynikającymi z działalności człowieka.

Zbiornik wodny z roślinnością szuwarową. Na błękitnym niebie lecą ptaki.

Faunistyczny rezerwat przyrody „Mokradła Żegockie” został ustanowiony już w 1991 r. Obecnie jego powierzchnia wynosi 35,82 ha, a celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie: populacji gniazdujących, przelotnych i zalatujących ptaków wodno-błotnych, naturalnych nieleśnych zbiorowisk roślinnych (zbiorowisk szuwarowych, turzycowisk) oraz walorów krajobrazowych.

Obecnie rezerwat będzie posiadał także otulinę, obejmującą dolinę Mokradeł Żegockich ograniczoną istniejącymi drogami gruntowymi. Celem wyznaczenia otuliny, na terenie będącym zlewnią bezpośrednią rezerwatu, jest zabezpieczenie ekstensywnych form użytkowania rolnego w jego bezpośrednim sąsiedztwie, korzystnych dla przedmiotów ochrony rezerwatu oraz jego walorów krajobrazowych.

Jest to tym bardziej istotne, że na części gruntów przylegających do rezerwatu – wzdłuż północnej i północno-zachodniej granicy rezerwatu, a także przy granicy południowo-zachodniej pomiędzy rezerwatem a drogą 1535N – wyznaczone zostały dwa obszary preferowane do zwiększenia lesistości na kompleksach słabszych gleb. Jest to część postulowanych kierunków rozwoju zawartych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Kiwity. Realizacja zalesień terenów bezpośrednio przyległych do rezerwatu mogłaby stanowić istotne zagrożenie zewnętrzne dla utrzymania właściwych stosunków wodnych w obszarze chronionym.

Rezerwat przyrody „Mokradła Żegockie” położony jest na terenie gminy Kiwity w powiecie lidzbarskim. Grunty rezerwatu stanowią w większości własność prywatną oraz własność Skarbu Państwa w zarządzie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (nieużytki), a także Starosty Lidzbarskiego (rowy) oraz Gminy Kiwity (drogi).

Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie z 17 sierpnia 2022 r.
w sprawie rezerwatu przyrody „Mokradła Żegockie” (Dz. Urz.  Woj. Warm.-Maz. z 2022 r. poz. 3612) wejdzie w życie 2 września 2022 r. i jest dostępne w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Źródło: RDOŚ w Olsztynie

Fot.: RDOŚ w Olsztynie

{"register":{"columns":[]}}