W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody

03.03.2022

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 3 marca ustanowiło świętem światowego bogactwa fauny i flory. W ten sposób ONZ zwraca uwagę na wartość dzikiej przyrody, a także zagrożenia dla niej powodowane przez nielegalny handel okazami CITES.

Na zdjęciu widać trzy niedźwiedzie. Na dole z prawej strony napis: "3 marca 2022 Dzień Dzikiej Przyrody Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska".

Każdego roku Służba Celna konfiskuje okazy CITES. Są to zwierzęta, rośliny, a także produkty, takie jak torby, buty, paski, naszyjniki i inne przedmioty zawierające części roślin i zwierząt chronionych. Okazy CITES przewożą nie tylko przemytnicy, ale także zwykli, często nieświadomi, turyści.
Pozyskiwanie okazów CITES przyczynia się do wymierania gatunków, dlatego kraje całego świata ratyfikowały Konwencję waszyngtońską o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES), sporządzoną w Waszyngtonie 3 marca 1973 r. Polska ratyfikowała przystąpienie do konwencji 12 grudnia 1989 r.

Celem konwencji jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi, a także zapewnienie międzynarodowej współpracy na rzecz ograniczania nielegalnego handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem i podnoszenie świadomości na temat presji człowieka na dziko żyjące gatunki roślin i zwierząt.

W ramach projektu LIFE15 GIE/PL/000758 pn. „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody", Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadziła kampanię informacyjno–edukacyjną o CITES - #CITES.

Dzikie zwierzęta

Dzika przyroda, to nie tylko okazy CITES, to nie tylko zwierzęta egzotyczne, ale też te wolno żyjące w naszym kraju, takie jak objęte ścisłą ochroną gatunkową niedźwiedzie, rysie, wilki, żubry.

Wszystkie dzikie zwierzęta posiadają wspólne cechy:

  • żyją na wolności,
  • nie są udomowione ani oswojone,
  • nie mają właściciela.

Dystans i spokój

Podczas spotkania z dzikim zwierzęciem, przede wszystkim zachowaj spokój. Staraj się zachować dystans. Powoli oddalaj się. Przy kolejnych działaniach, zawsze mniej na względzie własne bezpieczeństwo i dobro zwierzęcia.

Ponadto zawsze pamiętaj, żeby:

  • nie śmiecić - jeśli na szlaku nie ma koszy, zabierz wszelkie odpadki ze sobą,
  • nie zbaczaj ze szlaków,
  • nie karm dzikich zwierząt,
  • nie spuszczaj psów ze smyczy,
  • zwracaj uwagę na wszelkiego rodzaju tablice i plansze informacyjne i stosuj się do ich zaleceń.

Dobre sąsiedztwo

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wspólnie z regionalnymi dyrekcjami prowadzi działania edukacyjne mające na celu zapewnienie dobre sąsiedztwa ludzi z dzikimi zwierzętami. Regionalne dyrekcje organizują m.in. spotkania dla gmin. Hodowcom przekazywane są materiały pozwalające zabezpieczyć hodowle. W przypadku szkód spowodowanych przez dzikie zwierzęta, regionalne dyrekcje ochrony środowiska szacują szkody i wypłacają odszkodowania.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

{"register":{"columns":[]}}