W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aneks do raportu „Problemy pacjentów w obliczu epidemii COVID-19”– aktualizacja za październik 2020 roku

13.11.2020

Aneks COVID-19

Aneks stanowi kontynuację opracowania pt. „Problemy pacjentów w obliczu epidemii COVID-19. Raport opracowany na podstawie sygnałów kierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta za okres od stycznia do września 2020”. Niniejsze opracowanie zostało rozszerzone o zgłoszenia pacjentów za październik br.

 

W jego treści zawarto szczegółową analizę sygnałów kierowanych głównie za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590. W opracowaniu zachowano podział w odniesieniu do rodzaju świadczeń zdrowotnych – tj. podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i lecznictwa szpitalnego oraz zgłoszeń związanych z naruszeniem lub ograniczeniem praw pacjentów w kontekście problemów pojawiających się w związku z epidemią SARS-CoV-2.

 

W ramach obsługiwanej przez Biuro Rzecznika Praw Pacjenta Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590, pacjenci mają możliwość uzyskania rzetelnych informacji o aktualnej sytuacji, obowiązujących wytycznych, zmianach w organizacji pracy podmiotów systemu opieki zdrowotnej czy też o sposobie postępowania w przypadku konkretnego problemu przedstawionego przez dzwoniącego. Jednocześnie, pacjenci cały czas mają możliwość zgłaszania pisemnych wniosków, które w uzasadnionych przypadkach stanowią podstawę wszczęcia postępowań wyjaśniających przez Rzecznika Praw Pacjenta.

 

Najczęściej zgłaszane przez pacjentów problemy są także podstawą do regularnie opracowywanych i publikowanych Pytań i Odpowiedzi, gdzie można znaleźć bieżące informacje i wyjaśnienia w najważniejszych kwestiach.

Materiały

Aneks do raportu Problemy pacjentów w obliczu epidemii choroby COVID-19
Aneks​_do​_raportu​_COVID​_19.pdf 0.88MB
Problemy pacjentów w obliczu epidemii choroby COVID-19
Raport​_COVID-19​_2020​_e.pdf 2.47MB