W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Naruszenie prawa pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczenia zdrowotnego poprzez brak zgody kumulatywnej (łącznej)

przykład naruszenia prawa pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczenia zdrowotnego poprzez brak zgody kumulatywnej (łącznej)

 

Stan faktyczny: Do podmiotu leczniczego zgłosił się 17 – letni pacjent wraz z matką. Podczas wizyty została usunięta chirurgicznie atypowa zmiana skórna. Przed wykonaniem zabiegu lekarz specjalista uzyskał zgodę na wykonanie zabiegu jedynie od matki małoletniego pacjenta.

Stanowisko Rzecznika: W omawianym przypadku podmiot leczniczy nie uzyskał zgody pacjenta, który ukończył 17 lat, na wykonanie zabiegu. W przypadku pacjenta małoletniego, który ukończył 16 rok życia, wymagana jest zgoda podwójna: przedstawiciela ustawowego jak i samego małoletniego pacjenta. W przypadku rozbieżności decyzji np. rodzica i małoletniego pacjenta sprawę rozstrzyga sąd opiekuńczy.

W ocenie Rzecznika zostało naruszone prawo pacjenta do wyrażenia zgody.

Wnioski:

  • osoba wykonująca zawód medyczny jest zobowiązana do uzyskania zgody pacjenta na udzielenie świadczeń zdrowotnych;
  • pacjent, który ukończył 16 lat wyraża zgodę na dane świadczenie zdrowotne;
  • zgoda udzielona przez pacjenta, szczególnie niepełnoletniego musi być zgodą świadomą, poprzedzoną rozmową z lekarzem, podczas której pacjent otrzyma informacje na temat, planowanego zabiegu, jego przebiegu czy też dalszych rokowań oraz podjętego leczenia;
  • niedopuszczalne jest zobowiązywanie pacjenta do podpisania zgody bez uprzedniej rozmowy na temat planowanego leczenia;
  • pacjent, który ukończył 16 lat ma prawo nie wyrazić zgody na udzielenie świadczeniazdrowotnego i decyzja ta powinna być uszanowana chyba, że zachodzi niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia 

Naruszenie art. 16 i art. 17 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

{"register":{"columns":[]}}