W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dłuższych urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków

23.01.2024

Na portalu internetowym Petycjeonline.com pojawiła się niedawno petycja dotycząca wydłużenia urlopów macierzyńskich dla matek wcześniaków. Inicjatorem tego postulatu są organizacje współtworzące Ogólnopolskie Porozumienie Razem dla Wcześniaków, wspierane przez profesor Ewę Helwich i profesora Ryszarda Lauterbacha.

Zdjęcie przedstawia wcześniaka w inkubatorze

Organizacje apelują o uwzględnienie okresu hospitalizacji dziecka po urodzeniu przy obliczaniu czasu trwania urlopu macierzyńskiego. Również Rada Organizacji Pacjentów, działająca przy Rzeczniku Praw Pacjenta, zaangażowana jest w tę sprawę. Podczas spotkań Rady omawiano kwestie opieki okołoporodowej, a także problematykę związaną z potrzebą dostosowania przepisów dotyczących urlopów macierzyńskich do sytuacji matek wcześniaków.

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta: “Matki wcześniaków, stawiając czoło długotrwałym hospitalizacjom swoich dzieci, zasługują na pełne wsparcie społeczne i prawne. Rozważmy zmiany w zakresie urlopów macierzyńskich, aby umożliwić matkom pełniejsze uczestnictwo w życiu swoich dzieci.”

Obecnie obowiązujące przepisy prawa określają stały wymiar urlopu macierzyńskiego, nie uwzględniając specyfiki sytuacji dzieci długotrwale hospitalizowanych. Zdaniem inicjatorów petycji, istnieje potrzeba dostosowania tych przepisów, uwzględniając czas spędzony przez dziecko w szpitalu po urodzeniu.

Wśród argumentów za wprowadzeniem zmian jest także konieczność umożliwienia matkom pełniejszego uczestnictwa w życiu swoich dzieci oraz wsparcia w okresie rehabilitacji i terapii. Organizacje pacjentów oraz eksperci w dziedzinie neonatologii apelują o rozważenie tej kwestii przez odpowiednie instytucje decyzyjne, aby poprawić sytuację matek wcześniaków.

Rzecznik Praw Pacjenta w pełni popiera zaproponowane zmiany, zwrócił się z prośbą do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o rozważenie zmiany przepisów. W odpowiedzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazało, że analizuje zgłaszane postulaty, zdając sobie sprawę z ich złożonego charakteru oraz powiązań z przepisami prawa i pragmatyką służbową. W celu gruntownego przeanalizowania propozycji, Ministerstwo planuje powołanie zespołu roboczego a decyzje w tej sprawie nie zostaną podjęte bez wcześniejszej, szerokiej dyskusji i konsultacji z zainteresowanym środowiskiem.

Materiały

Treść pisma
RzPP-DWS-WPS.420.156.2023.pdf 0.18MB
Odpowiedź
DPP-I.070.1.2024.EB.docx 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}