W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drugie spotkanie zespołu

11 grudnia 2019 r. w KPRM po raz kolejny spotkali się liderzy prostego języka w służbie cywilnej. Spotkanie to było okazją do wymiany dobrych praktyk. O swoich doświadczeniach opowiedzieli praktycy z administracji rządowej i ekspert z dziedziny dostępności.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o tym, jak wprowadzić prosty język w urzędzie. Wspólnie zastanawiali się, od czego zacząć zmianę języka organizacji, tak by działać skutecznie. Członkowie Zespołu ds. promocji prostego języka w urzędach administracji rządowej chcieli poznać narzędzia i mechanizmy upraszczania pism. Byli też ciekawi, jakie trudności czekają tych, którzy dopiero zaczynają.

Przedstawiciele dwóch urzędów administracji rządowej pokazali dwie różne perspektywy. Uczestnicy wysłuchali wystąpień:

  1. Anity Noskowskiej-Piątkowskiej z Departamentu Służby Cywilnej KPRM. Liderka prostego języka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opowiedziała o działaniach związanych ze zmianą stylu komunikacji w KPRM.
  2. Zbigniewa Cholewy, naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze - pt. „Na ścieżce do zrozumiałości – jak z prostym językiem radzimy sobie w Drugim Urzędzie Skarbowym w Zielonej Górze”. Zbigniew Cholewa to laureat konkursu na najlepszego menedżera innowacyjnych praktyk w instytucjach publicznych. Został nagrodzony za praktykę związaną ze zmianą komunikacji urzędowej.

Działania na rzecz prostej komunikacji wiążą się z nowym prawem:

  • Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych,
  • Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Zobowiązuje ono pracowników instytucji publicznych, by tworzyli dostępne treści.

„Na co komu dostępność?” wyjaśnił uczestnikom spotkania Jakub Dębski, ekspert do spraw dostępności z Fundacji Integracja, wykładowca Uniwersytetu SWPS. W swoim wystąpieniu zachęcał liderów prostego języka, by doskonalili warsztat i narzędzia. Przekonywał, że tylko funkcjonalne rozwiązania mogą być użyteczne dla odbiorcy. To, jak się komunikujemy, jak opisujemy produkty i usługi publiczne, wpływa na skuteczność naszych działań.

Zespół ds. promocji prostego języka w urzędach administracji rządowej działa od czerwca 2019 roku.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}