W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowe spotkanie Krajowych Korespondentów CAF w Madrycie

11.10.2023

6 października w centrum wystawienniczym IFEMA w Campo de las Naciones w Madrycie, odbyło się kolejne spotkanie Krajowych Korespondentów CAF (ang.: Common Assessment Framework). Wśród ważnych tematów dyskusji znalazły się nagrody sektora publicznego, skuteczne sposoby upowszechniania informacji o CAF w sektorze publicznym i znaczenie stosowania modelu dla zwiększenia efektywności pracy zdalnej.

Logo_Prezydencji_Hiszpanii

Spotkanie rozpoczęła Clara Mapelli Marchena, Dyrektor Generalna ds. Zarządzania Publicznego. W trakcie swojego wystąpienia podkreśliła znaczenie sieci krajowych korespondentów CAF dla popularyzacji i rozwoju modelu, który wspiera organizacje publiczne „w ciągłej drodze do doskonałości”.

O czym rozmawialiśmy?

W pierwszej części spotkania dyskutowaliśmy m.in. o nagrodach dla najlepiej funkcjonujących organizacji sektora publicznego:

  • Christoph Klika, lider projektu EPSA 2023/2024, przybliżył założenia European Public Sector Awards (EPSA), inicjatywę realizowana przez Europejski Instytut Administracji Publicznej w Maastricht (EIPA) od 2009 roku. Ogłosił wydłużenie terminu składania aplikacji w tegorocznym konkursie do 15 listopada. Christoph Klika w sposób szczególny zwrócił się do użytkowników CAF, aby ci rozważyli aplikowanie w tegorocznym konkursie.
  • Begoña Lázaro Álvarez, doradczyni w Dyrekcji Generalnej ds. Zarządzania Publicznego i hiszpańska korespondentka krajowa CAF przybliżyła zasady przyznawania hiszpańskiej nagrody krajowej.

W trakcie otwartej debaty na temat postępów we włączaniu CAF do głównego nurtu polityki w sektorze publicznym w UE i poza nią m.in.:

  • Olivera Damjanovic, kierowniczka Programu Regionalnej Szkoły Administracji Publicznej, przybliżyła doświadczenie ReSPA na Bałkanach Zachodnich,
  • Nick Thijs, starszy doradca ds. polityki, program SIGMA / OECD zwrócił uwagę na rosnące zainteresowanie modelem CAF w krajach kandydujących do UE i krajach inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, podkreślił znaczenie „języka korzyści” dla popularyzacji modelu

W trakcie warsztatów wymienialiśmy się opiniami na temat:

  • wartości dodanej stosowania CAF dla skutecznego i efektywnego wdrażania nowych form pracy, ze szczególnym uwzględnienie pracy zdalnej oraz
  • wyzwań zawiązanych ze skutecznym zwiększaniem atrakcyjności CAF wśród potencjalnych użytkowników modelu.

W podsumowaniu spotkania m.in.:

  • Greta Hrehova, krajowa korespondenta CAF ze Słowacji przedstawiła najważniejsze działania realizowane w celu promocji CAF w poszczególnych krajach,
  • Isabelle Verschueren, krajowa korespondentka CAF w Belgii omówiła postępy w aktualizacji sektorowej wersji CAF2020 „CAF in Education”. Materiał ma być upowszechniony w tym roku.
  • Tihana Puzić, zastępczyni kierowniczki Europejskiego Centrum Zasobów CAF przy EIPA w Maastrciht (European CAF RC) omówiła etap prac grupy roboczej ds. uproszczenia procedury Poświadczenia Jakości CAF i plany na najbliższe miesiące. Członkami grupy są krajowi korespondencji z Belgii, Polski, Słowacji, Słowenii, Włoch a także Bośni i Hercegowiny.
  • Katarzyna Dudzik, polska korespondenta CAF omówiła doświadczenia z 3. Regionalnej Akademii Partnerstwa Wschodniego nt. systemu zarządzania jakością i kultury jakości, która odbyła się w dniach 4 – 8 września br. w Tbilisi,
  • Björn Hölbling i Giovanna Belisário, specjaliści ds. nauczania online w EIPA zaprezentowali elektroniczne narzędzie do samodzielnego przeprowadzania samooceny organizacji w oparciu o model CAF. Po serii testów z udziałem pracowników Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim, jeszcze w tym roku narzędzie będzie udostępnione na stronie EIPA nieodpłatnie, w angielskiej i polskiej wersji językowej.

 

Spotkanie zorganizowano w ramach trwającego przewodnictwa Hiszpanii w Sieci EUPAN (ang.: European Public Administracion Network), przy wsparciu Europejskiego Centrum Zasobów CAF przy EIPA w Maastricht (ang.: European CAF Resource Centre).

Polskę reprezentowała Katarzyna Dudzik, krajowa korespondenta CAF.

Kolejne spotkanie odbędzie się pod kierunkiem prezydencji Belgii w Brukseli, 12 marca 2024 roku.

{"register":{"columns":[]}}