W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie online Grupy Wyższych Urzędników ds. Uczciwości OECD

01.12.2020

Wczoraj odbyło się wirtualne spotkanie Grupy Roboczej Wyższych Urzędników ds. Uczciwości (ang. Senior Public Integrity Officers-SPIO OECD). Głównym tematem dyskusji był projekt raportu z monitorowania wdrażania zalecenia OECD w sprawie zasad przejrzystości i uczciwości w lobbingu. Delegaci mieli również okazję wymieniać poglądy na temat roli uczciwości w bieżącym reagowaniu na kryzys związany z COVID-19.

Logo OECD. Od lewej rysunek kuli ziemskiej w barwach błękitnych, kontynenty zaznaczone jaśniejszym odcieniem. Dalej w prawo dwa zielono-szare elementy graficzne, przypominające otwarte okładki książek, skierowane grzbietami w prawo. Dalej w prawo napis szarymi literami: OECD.

W 2010 r. Rada OECD przyjęła zalecenie w sprawie zasad przejrzystości i uczciwości w lobbingu. Był to pierwszy międzynarodowy zbiór wytycznych dla rządów i sektora prywatnego, w którym uwzględniono zagrożenia związane z praktykami lobbingowymi. Uczestnicy dzisiejszego spotkania omówili projekt raportu za 2020 r. z wdrożenia tego zalecenia. Autorzy dokumentu podkreślili zmieniające się zagrożenia, a także wyzwania związane z przejrzystością i uczciwością w lobbingu.

Ważnym punktem spotkania była dyskusja na temat wersji beta Public Integrity Toolkit OECD - internetowego repozytorium narzędzi cyfrowych, wdrożonych w krajach członkowskich OECD i u wybranych partnerów OECD, aby:

  • promować kulturę uczciwości sektora publicznego,
  • przeciwdziałać korupcji.

Pakiet narzędzi jest uzupełnieniem Rekomendacji Rady dotyczącej uczciwości w służbie publicznej, Podręcznika OECD nt. uczciwości publicznej oraz Modelów dojrzałości uczciwości publicznej OECD.

W spotkaniu uczestniczyła przedstawicielka szefa służby cywilnej w pracach grupy – Katarzyna Dudzik. Kolejne spotkanie Grupy wstępnie zaplanowano na marzec 2021 r.

{"register":{"columns":[]}}