W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"W służbie państwu i obywatelom" - relacja z konferencji

09.06.2022

„Służba cywilna stanowi jeden z filarów państwa. Gwarantuje sprawną adaptację polskich organów i instytucji publicznych do nowoczesnych standardów” – stwierdził Prezydent RP Andrzej Duda w liście do organizatorów i uczestników konferencji, zorganizowanej 8 czerwca w KPRM. Listy do jej uczestników skierowali również Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Premier przypomniał, że każde państwo potrzebuje kompetentnych urzędników, którzy swoją pracę traktują jako służbę dla dobra wspólnego.

Przemówienie szefa służby cywilnej Dobrosława Dowiata-Urbańskiego

Z okazji stulecia utworzenia w Polsce służby cywilnej szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański i dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego dr Wojciech Federczyk zorganizowali uroczystą konferencję. W swoim wystąpieniu minister D. Dowiat-Urbański przypomniał o znaczeniu uchwalenia przez Sejm II Rzeczypospolitej ustawy o państwowej służbie cywilnej dla odbudowy i umocnienia struktur Państwa Polskiego. O jego suwerenności i trwałości zadecydowała bowiem nie tylko siła oręża, ale także sprawność instytucji cywilnych.

Szef służby cywilnej zwrócił uwagę, że konferencja to nie tylko okazja do chwili zadumy nad przeszłością, ale także do refleksji nad przyszłością polskiej administracji oraz wyzwaniami, którym musi stawić czoła. Podziękował on wszystkim osobom, które zaangażowały się w liczne przedsięwzięcia organizowane w roku jubileuszu polskiej służby cywilnej.

Medale 100-lecia służby cywilnej

Z okazji okrągłego jubileuszu wybite zostały medale upamiętniające 100-lecie służby cywilnej. Szef służby cywilnej wręczył je osobom szczególnie zasłużonym dla jej budowy i rozwoju, które przybyły na konferencję. Jubileuszowe medale otrzymali:

  • byli szefowie służby cywilnej:
    • Jan Pastwa (w latach 1997-2006; dyrektor KSAP w latach 2012-2016),
    • dr inż. Sławomir Brodziński (w latach 2009-2013).
  • Członkowie Rady Słuzby Publicznej:
    • prof. Zbigniew Cieślak (w 2006 r. - przewodniczący Rady Służby Cywilnej),
    • prof. Maria Gintowt-Jankowicz (dyrektor KSAP w latach 1990-2006),
    • prof. Marek Kisilowski,
    • prof. Grzegorz  Sibiga.
  • Byli przewodniczący Rady Służby Publicznej i Rady Służby Cywilnej:
    • prof. Marek Rocki (przew. Rady Słuzby Cywilnej w latach 2005-2006),
    • Tadeusz Woźniak (przew. Rady Służby Publicznej w latach 2016-2020).
  • Obecny dyrektor i byli dyrektorzy KSAP:
    • dr Wojciech Federczyk (od 2016 r.),
    • prof.  Józefa Hrynkiewicz (w latach 2006-2008),
    • prof.  Jacek Czaputowicz (w latach 2008-2012).
  • Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
  • Szef Służby Zagranicznej prof. Arkady Rzegocki.

Album pamiątkowy

Jednym z najważniejszych działań podjętych dla upamiętnienia stulecia polskiej służby cywilnej było wydanie okolicznościowego albumu. Dzięki szerokiej kwerendzie w zasobach Archiwów Państwowych wybrano bogaty materiał ilustracyjny (fotografie, mapy, wykresy itp.), na podstawie którego powstał album zatytułowany „W służbie państwu i obywatelom. 100-lecie służby cywilnej w Polsce”. Publikację tę zaprezentowała uczestnikom konferencji autorka – dr hab. Anna Krochmal z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

Spotkanie z historią służby cywilnej…

Z początkami polskiej służby cywilnej oraz jej funkcjonowaniem w okresie II Rzeczypospolitej zapoznał uczestników prof. Paweł Cichoń z Katedry Historii Administracji i Prawa Wyznaniowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Omówił on główne założenia i najważniejsze postanowienia ustawy z 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej, w tym kategorie osób zatrudnionych w tej służbie oraz ich podstawowe prawa i obowiązki.

Losy polskich urzędników w okresie II wojny światowej i okupacji przybliżył prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego – Toruńskiej Szkoły Wyższej. Podzielił się on m.in. swoimi wspomnieniami ze spotkań z wysokimi urzędnikami Polskiego Państwa Podziemnego, których miał okazję poznać przed laty podczas prowadzenia badań naukowych.

…I rzut oka w przyszłość

Perspektywy rozwoju administracji publicznej w kontekście rozwoju cyfryzacji i technologii informatycznych przedstawiła Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech min. Justyna Orłowska.

Materiały

List okolicznościowy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy
List okolicznościowy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.pdf 0.80MB
List okolicznościowy od Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek
List okolicznościowy od Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek.pdf 0.46MB
List okolicznościowy od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego
List okolicznościowy od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.pdf 0.58MB

Wideo

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}