W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizja przyszłości pracy zdalnej tematem sesji online PEM OECD

15.12.2020

Dzisiaj odbyła się sesja online grupy roboczej OECD ds. zatrudnienia i zarządzania publicznego (ang. Working Party on Public Employment and Management – PEM OECD). Głównym tematem spotkania była wizja przyszłości pracy w służbie publicznej.

Logo OECD. Od lewej rysunek kuli ziemskiej w barwach błękitnych, kontynenty zaznaczone jaśniejszym odcieniem. Dalej w prawo dwa zielono-szare elementy graficzne, przypominające otwarte okładki książek, skierowane grzbietami w prawo. Dalej w prawo napis szarymi literami: OECD.

OECD już przed kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19 rozpoczęła serię rozmów z liderami służby cywilnej o wizji przyszłości pracy w służbie publicznej. Obecny kryzys stwarza dodatkowe możliwości refleksji nad tą przyszłą wizją – jakich urzędników publicznych potrzebujemy i jak można wspierać ich rozwój? Aby dostosować się obecnych czasów służba publiczna powinna być:

  • przewidująca,
  • elastyczna,
  • realizująca koncepcję różnorodności wśród pracowników.

Wybiegająca w przyszłość, przewidująca służba publiczna to taka, która jest w stanie zidentyfikować pracowników z odpowiednimi umiejętnościami i kompetencjami. Dzięki temu administracja będzie lepiej radzić sobie z coraz bardziej niepewną przyszłością oraz związanymi z nią kryzysami i zagrożeniami.

Elastyczna służba publiczna optymalnie wykorzystuje kompetencje pracowników, w coraz bardziej zróżnicowanym środowisku pracy. Tryb i rodzaj pracy będzie coraz częściej odbywał się z wielu lokalizacji, niejednokrotnie w różnym czasie.

Służba publiczna stanie też przed wyzwaniem, aby zapewnić zadowolenie z pracy coraz bardziej zróżnicowanej grupie pracowników. Wiąże się to z koniecznością przeprojektowania pracy, aby zwiększyć autonomię i wpływ pracowników na funkcjonowanie urzędu.

Więcej informacji w języku angielskim o pracach PEM OECD znajdą Państwo na stronie OECD.

{"register":{"columns":[]}}