W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdalne spotkanie krajowych korespondentów CAF

03.10.2022

28 września odbyło się zdalne spotkanie krajowych korespondentów CAF z krajów członkowskich UE i krajów stowarzyszonych. Pod kierunkiem Prezydencji Czech przy wsparciu Europejskiego Centrum Zasobów CAF (ang. European CAF Resource Centre – CAF RC) przy Europejskim Instytucie Administracji Publicznej w Maastricht, rozpoczęliśmy dyskusję na temat zmiany procedery Poświadczenia Jakości Zastosowania CAF (ang. External Feedback Procedure - PEF).

Logo Prezydencji Republiki Czeskiej w Radzie UE

Potrzeba zmian wynika nie tylko z konieczności dostosowania procedury do zaktualizowanego niedawno modelu CAF (od blisko 2 lat funkcjonuje CAF2020):

  • po 10 latach od uruchomienia procedury zaledwie 250 organizacji na całym świecie uzyskało tytuł Skutecznego Użytkownika CAF (ang. Effective CAF User – ECU),
  • w większości przypadków urzędy nie są zainteresowane odnowieniem tytułu - nie widzą wartości dodanej z jego uzyskania,
  • PEF i sam tytuł ECU jest słabo rozpoznawalny wśród społeczeństwa, polityków czy samych liderów organizacji,
  • procedura nie odzwierciedla właściwie ciągłego procesu doskonalenia organizacji, a zdaniem samych użytkowników CAF – skupienie na modelu CAF w ramach procedury jest zbyt obszerne i zbiurokratyzowane.

Wnioski z pierwszej dyskusji na temat potrzeby aktualizacji PEF

W efekcie dyskusji plenarnej uczestnicy spotkania zgodzili się co do:

  • potrzeby wypracowania zmian w procedurze,
  • konieczności powołania grupy roboczej/ zespołu zdaniowego i precyzyjnego określenia zasad jego pracy, zakresu i harmonogramu,
  • potrzeby współpracy krajowych korespondentów z krajowymi ekspertami CAF (ang.: External Feedback Actors – EFACs) i instytucjami, które uzyskały tytuł ECU przy określeniu zakresu zmian w procedurze,
  • powierzenia CAF RC funkcji koordynatora procesu wprowadzania zmian.

Pierwsze wnioski z warsztatów nt. zakresu aktualizacji PEF

W trakcie spotkania odbyły się również warsztaty na temat zakresu i sposobu wprowadzania zmian w procedurze. Ich celem było zebranie pierwszych opinii krajowych korespondentów na temat zakresu zmian w procedurze.

Większość uczestników opowiedziała się m.in. za:

  • potrzebą wzmacniania „wyjątkowości” CAF,
  • uproszczeniem kwestionariuszy i skupieniem się w większym stopniu na tym, jak tworzono i realizowano plan działania,
  • różnicowaniem organizacji, które uzyskały tytuł po raz kolejny.

Opinie polskich ekspertów CAF nt. PEF miały kluczowe znaczenie w wypracowaniu polskiego stanowiska, zaprezentowanego w trakcie spotkania.

Dziękujemy za chęć podzielenia się opinią i liczymy na dalszą współpracę w przedmiotowym zakresie.

 

Podsumowanie wyników dyskusji i prac wszystkich grup warsztatowych będzie podstawą do rozpoczęcia aktualizacji procedury pod kierunkiem CAF RC.

 

{"register":{"columns":[]}}