W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

76. rocznica powołania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych

11.08.2020

11 sierpnia 2020 r. w Warszawie odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające działalność Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, w 76. rocznicę powołania tej formacji. W wydarzeniu, w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, uczestniczył Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz.

W imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożył Wicewojewoda Artur Standowicz

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji poległych oraz żyjących żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, odprawioną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Następnie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się apel pamięci połączony ze składaniem wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego wieniec złożył Wicewojewoda Artur Standowicz.

W trakcie uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w 76. rocznicę utworzenia Brygady Świętokrzyskiej NSZ hołd Żołnierzom Narodowych Sił Zbrojnych oddali także m.in.: Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster, weteran NSZ por. Henryk Atemborski oraz weteran AK mjr Bogusław Nizieński.

Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych była jedynym polskim oddziałem partyzanckim w czasie II wojny światowej, który jako jednostka partyzancka oswobodził więźniów obozu koncentracyjnego poza granicami Polski. Był to obóz kobiecy w Holiszowie, podobóz KL Flossenburg, w którym osadzono ponad 1000 więźniarek różnej narodowości.

Brygada Świętokrzyska NSZ była jedną z największych formacji partyzanckich działających na ziemiach polskich. Jej żołnierze walczyli równocześnie z okupantem niemieckim i z podziemiem komunistycznym, odrzucającym legalne polskie władze na wychodźstwie i stanowiącym awangardę nowej, sowieckiej okupacji. Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i umiejętnej dyplomacji dowódców całej jednostce udało się przedostać na Zachód, unikając rozbicia i ze strony Wehrmachtu czy Waffen SS, i Armii Czerwonej. Była także jedynym oddziałem polskiego podziemia niepodległościowego, który nawiązał kontakt taktyczny z wojskami zachodnich aliantów, wszedł w ich skład i współdziałał taktycznie w walce z Niemcami w ostatnich dniach II wojny światowej.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}