W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 w województwie mazowieckim

16.04.2021

Wojewoda Mazowiecki wspólnie z MOW NFZ codziennie monitoruje bieżącą sytuację epidemiologiczną, tak aby była pełna dostępność leczenia w szpitalach dla chorych z COVID-19.

cztery białe łóżka na kółkach z białą pościelą, oddzielone zasłonami

Wszystkie szpitale zobowiązane są do codziennego raportowania bieżącej zajętości i dostępności łóżek. Na podstawie zebranych danych z raportów szpitalnych wynika, że szpitale na terenie województwa mazowieckiego dysponują wolnymi miejscami. Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w województwie mazowieckim na wszystkich poziomach zabezpieczenia (I poziom – dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, II poziom – dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, III poziom – szpital MSWiA w Warszawie, szpitale tymczasowe) są wolne miejsca dla pacjentów z Covid-19. Obecnie  przygotowane są 5 952 łóżka dla pacjentów z koronawirusem, w tym 637 miejsc respiratorowych, z czego zajętych jest 4 447 łóżek, w tym 540 łóżek respiratorowych. Na II poziomie zabezpieczenia na Mazowszu przygotowane są obecnie (łącznie ze szpitalami tymczasowymi) 5 132 łóżka dla pacjentów z koronawirusem, z czego zajętych jest 4 061 łóżek. W Warszawie na wszystkich poziomach zabezpieczenia są 2 692 miejsca, z czego zajętych jest 1 966. Na II poziomie zabezpieczenia w Warszawie (łącznie ze szpitalami tymczasowymi) obecnie przygotowanych jest 2 246 łóżek, z czego zajętych jest 1 661 łóżek. W szpitalach tymczasowych na Mazowszu obecnie hospitalizowanych jest 705 osób. (stan na 16 kwietnia br.). Jak wynika z wcześniej przytoczonych informacji – liczba miejsc dostępnych dla pacjentów z COVID-19 jest na bieżąco poszerzana. W Szpitalu Południowym dzisiaj zostało uruchomionych kolejne 10 łóżek, tak więc łącznie placówka ma obecnie udostępnionych dla pacjentów z COVID-19 198 łóżek.

Wojewoda Mazowiecki od początku pandemii na bieżąco monitoruje sytuację w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych oraz czas pracy zespołów ratownictwa medycznego od momentu przyjęcia zgłoszenia do momentu przekazania pacjenta do szpitala. Służby Wojewody analizują czas oczekiwania zespołów ratownictwa medycznego, które przekazują pacjentów do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub Izby Przyjęć. Na bieżąco w trybie pilnym wyjaśniane są również sytuacje, w których przekazanie pacjenta było wydłużone. Ponadto, Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego, wraz z zespołem, monitoruje 24 godziny na dobę sytuację w ratownictwie medycznym. We wszelkich trudnych przypadkach podejmuje interwencję i wspomaga pracę zespołów ratownictwa medycznego. Zgodnie z przepisami prawa, szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia.

Decyzją Wojewody Mazowieckiego, Urząd Wojewódzki wspiera rekrutację kadry medycznej do szpitali tymczasowych, za pomocą strony www.szpitaltymczasowy.waw.pl, na której znajduje się prosty formularz aplikacyjny oraz numer telefonu, pod którym można uzyskać więcej informacji. Do MUW, za pośrednictwem tej strony, wpłynęło już 900 zgłoszeń, które przekazane zostały szpitalom. Ponadto, Wojewoda zwrócił się z prośbą do Prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie o wsparcie w pozyskiwaniu personelu do szpitali tymczasowych. W rezultacie OIL opublikowała na swojej stronie informacje o rekrutacji  pod adresem: https://izba-lekarska.pl/monitor-lekarski/szpitale-tymczasowe-rekrutacja-personelu-medycznego/

Dotychczas Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie przekazał ok. 400 kandydatur do spółki Solec dotyczących pracy w szpitalu tymczasowym w Warszawie w obiekcie Szpitala Południowego. Łącznie do szpitali tymczasowych przekazano ponad 900 zgłoszeń do pracy.

Ponadto od marca br., Wojewoda Mazowiecki skierował mocą decyzji 75 lekarzy, 55 pielęgniarek, 43 studentów, 3 położne oraz 2 pielęgniarzy do pracy w szpitalu tymczasowym w Szpitalu Południowym (stan na 16 kwietnia 2021 r.).