W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Baza łóżkowa dla pacjentów z Covid-19 w województwie mazowieckim

04.03.2022

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie (MUW) na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu i dostosowuje liczbę łóżek dla pacjentów z Covid-19 do aktualnych potrzeb. Obecnie, w związku z wytycznymi Ministra Zdrowia Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) realizuje plan stopniowego zmniejszania bazy łóżkowej dla pacjentów z Covid-19 w województwie mazowieckim. Przewiduje on zmniejszenie liczby łóżek o blisko 400. Wydział Zdrowia MUW pozostaje w stałym kontakcie z dyrektorami szpitali oraz organami założycielskimi placówek medycznych, organizując cykliczne wideokonferencje.

Na zdjęciu widać łóżka

Obecnie przygotowane są 2 952 łóżka dla pacjentów z Covid-19, w tym 294 miejsca respiratorowe, z czego zajętych jest 1 286 łóżek, w tym 88 miejsc respiratorowych. W Warszawie wyznaczone są 1 263 łóżka, z czego 588 jest zajętych (stan na 4 marca lutego br. na godz. 09:00).

W pierwszej kolejności decyzje zmniejszające bazę łóżkową dla pacjentów z Covid-19 dotyczą szpitali „regularnych”. Zgodnie z decyzjami Wojewody Mazowieckiego, w najbliższych dniach baza łóżkowa pomniejszy się w:

- Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku – zmniejszenie o 17 łóżek;

- Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie – zmniejszenie o 29 łóżek;

- Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie – zmniejszenie o 19 łóżek;

- Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie – zmniejszenie o 32 łóżka;

- Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie - zmniejszenie o 2 łóżka;

- Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie - zmniejszenie o 29 łóżek;

- Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Garwolinie – zmniejszenie o 28 łóżek;

- Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Siedlcach – zmniejszenie o 23 łóżka;

- Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Mińsku Mazowieckim – zmniejszenie o kolejne 37 łóżek;

- Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu – zmniejszenie o 17.

Szpitale w województwie mazowieckim

W zależności od sytuacji epidemiologicznej Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie jest w gotowości do uruchomienia większej liczby tzw. „łóżek covidowych”. Do końca lutego MUW był przygotowany do zabezpieczenia na II poziomie dodatkowych ponad 1 700 łóżek dla pacjentów z Covid-19, w tym ponad 100 miejsc respiratorowych, jednak w związku z mniejszym przyrostem pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji, nie ma konieczności, by wyznaczać kolejne łóżka. W obecnej sytuacji będzie następowało stopniowe „odmrażanie” bazy łóżek covidowych, tak aby nie były one puste i były wykorzystywane na rzecz pacjentów z innymi schorzeniami. Wszystkie decyzję będą podejmowane w zależności od bieżącej sytuacji w danym regionie/mieście.

Szpitale tymczasowe

Przyjęta strategia zakłada, że szpitale tymczasowe pełnią kluczową rolę w leczeniu pacjentów z Covid-19. Zgodnie z założeniami do placówek tymczasowych w pierwszej kolejności powinni trafiać pacjenci, którzy nie są obciążeni innymi schorzeniami niż Covid-19. Aktualnie żadna placówka tymczasowa nie ma pełnego obłożenia chorymi. Jednocześnie informujemy, że moduły szpitali tymczasowych są uruchamiane w zależności od sytuacji epidemiologicznej. W zależności od liczby osób hospitalizowanych Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie w razie potrzeby jest gotowy do uruchomienia kolejnych łóżek. Należy też podkreślić, że placówki tymczasowe nie zastąpią całkowicie pozostałych szpitali, ale mają je odciążać tak, aby w regularnych placówkach wyznaczać jak najmniej łóżek „covidowych”.

Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w szpitalach tymczasowych przygotowane są obecnie 964 łóżka dla pacjentów z Covid-19 (stan na 4 marca br. na godz. 09:00), w tym 128 miejsc respiratorowych.

Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych - każdy szpital musi mieć też przygotowane izolatki dla pacjentów z Covid-19, nawet jeśli nie posiada w swoich strukturach oddziału zakaźnego. W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów.

{"register":{"columns":[]}}