W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Baza łóżkowa dla pacjentów z SARS-CoV-2

04.12.2020

Wojewoda Mazowiecki na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną na Mazowszu, podejmując działania adekwatnie do zmieniającej się sytuacji na terenie województwa mazowieckiego. Realizując działania przeciwepidemiczne, Wojewoda sukcesywnie powiększa bazę łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, zarówno w Warszawie, jak i na całym Mazowszu, w zależności od sytuacji epidemiologicznej.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki - logo

Realizując działania przeciwepidemiczne, Wojewoda przygotowuje bazę łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, zarówno w Warszawie, jak i na całym Mazowszu, adekwatnie do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej. Ponadto, wszystkie decyzje konsultowane są z dyrekcjami szpitali, NFZ oraz samorządami z uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjentów hospitalizowanych z powodu innych schorzeń.

Od początku pandemii Wojewoda Mazowiecki wydał 247 decyzji nakładające na szpitale obowiązek realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (stan na 4 grudnia).

Obecnie w województwie mazowieckim ogólna liczba łóżek przeznaczonych dla pacjentów COVID-19 to 5 554, z czego zajętych jest 2 706. Liczba respiratorów dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 to 432, z czego zajętych jest 283 (stan na  4 grudnia).

Na Mazowszu obecnie wyznaczono 87 szpitali do opieki nad pacjentami z COVID-19, w tym  na poziomie I – 50 , na poziomie II – 58 na poziomie III – 7 (CSK MSWiA, tymczasowy Szpital Narodowy, tymczasowy szpital w Płocku, SPZOZ w Siedlcach w zakresie psychiatrii, UCK WUM – Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie oraz Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu). Aktualnie na poziomie I decyzjami Wojewody i Ministra Zdrowia dostępnych jest 237 łóżek przygotowanych dla pacjentów z potwierdzonych wynikiem zakażenia COVID-19, na poziomie II – 4 296 łóżek, na poziomie III – 1 021 łóżek. (stan na 4 grudnia).

Ponadto, szpital dysponuje również respiratorami, które nie są objęte decyzją Wojewody i  w sytuacji zagrożenia życia powinien je wykorzystywać.  Zgodnie z przepisami prawa, żaden szpital nie może odmówić przyjęcia pacjenta w stanie zagrożenia jego życia.

W związku z powyższym nieakceptowane są odmowy przyjęć pacjentów zakażonych koronawirusem wymagających respiratoroterapii z powodu zajętych łóżek respiratorowych przeznaczonych decyzją Wojewody dla pacjentów zakażonych Sars-CoV-2. Każdy pacjent, który trafi do szpitala powinien otrzymać pomoc.

Na Mazowszu łączna liczba respiratorów przeznaczonych do leczenia wszystkich pacjentów to 1 390 (w tym 768 w Warszawie), zestawów ECMO do oksygenacji pozaustrojowej dostępnych jest łącznie w województwie mazowieckim 12 (w tym 9 w Warszawie).

{"register":{"columns":[]}}