W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ćwiczenie PATROL-21

18.11.2021

W dniach 15-18 listopada 2021 r. w województwie mazowieckim odbywa się ćwiczenie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania pod kryptonimem PATROL-21. Jeden z epizodów praktycznych został zorganizowany w miejscowości Kanie. W ćwiczeniu wzięli udział: Sylwester Dąbrowski, Wicewojedowa Mazowiecki i Paulina Abramczyk, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Ćwiczenie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania pod kryptonimem PATROL-21

Głównym celem ćwiczenia jest doskonalenie procedur dotyczących uruchamiania poszczególnych systemów Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania poprzez wykorzystanie opracowanych scenariuszy zdarzeń wprowadzających sytuację kryzysową, wypracowanie odpowiednich ocen oraz analiz eksperckich jak również zaleceń co do dalszego postępowania, poprzez sprawdzenie procedur czy sposobu koordynacji działań prowadzonych przez poszczególne służby oraz instytucje. Sprawdzenie funkcjonowania Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania jest przedsięwzięciem cyklicznym, które wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach.

W ramach ćwiczenia PATROL-21 podejmowane są działania przewidziane do realizacji w przypadku wystąpienia zagrożenia skażeniami chemicznymi, biologicznymi czy też promieniotwórczymi.

17 listopada 2021 r. w miejscowości Kanie miał miejsce jeden z epizodów praktycznych ćwiczenia PATROL-21, w związku z czym odywał się wzmożony ruch służb w tej miejscowości, które brały czynny udział w ćwiczeniu. Ponadto został uruchomiony System Alarmowania i Ostrzegania Ludności. Epizod praktyczny przewidywał działania na terenie jednego z przedsiębiorstw. Scenariusz zakładał sprawdzenie działania służb w przypadku zagrożenia skażenia chemicznego.

Instytucje zaangażowane w ćwiczenie:

  • Centralny Ośrodek Analizy Skażeń
  • Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
  • Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
  • Policja,
  • Państwowa Straż Pożarna
  • Ratownictwo medyczne - Fundacja ANIKAR,
  • Starostwo Powiatowe w Pruszkowie
  • Urząd Gminy Brwinów

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}