W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Czyste Mazowieckie” – mieszkańcy Mazowsza wiedzą jak dbać o czyste powietrze!

12.12.2019

Szkolenia, warsztaty i konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych przeprowadzono w ramach tegorocznej edycji kampanii Wojewody Mazowieckiego „Czyste Mazowieckie”. W 2019 roku wiedzę o działaniach na rzecz lepszego powietrza przekazano w 50 szkołach (40 gmin). Przeszkolono ponad 2,6 tys. uczniów.

Wspólne zdjęcie Wojewody Konstantego Radziwiłła, Wicewojewody Sylwestra Dąbrowskiego oraz Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Marka Ryszki z laureatami konkursu

- Mamy nadzieję, że atrakcyjna forma szkoleń i warsztatów zachęci dzieci i młodzież z Mazowsza do zaangażowania w ochronę środowiska i ekologię. Dbałość o środowisko to nasze wspólne zadanie. Pamiętajmy, że jako dorośli powinniśmy też dawać dobry przykład– mówił Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Poza szkoleniami w ramach kampanii „Czyste Mazowieckie” zorganizowano także edukacyjne warsztaty dla rodzin i uczniów, które odbyły się w Raszynie (25.09.2019 r.), Otwocku (3.10.2019 r.), Winnicy (15.11.2019 r.) i Wyszkowie (20.11.2019 r.).  

Łącznie w warsztatach wzięło udział około tysiąca uczestników. Podczas wszystkich spotkań odbywały się m.in.: występy artystyczne uczniów, pokazy doświadczeń naukowych, w których głównym tematem były właściwości fizyczne powietrza i sadzenie drzew. Rozdawano także materiały drukowane oraz promocyjne.

W tej edycji kampanii przeprowadzono konkurs „Czyste Mazowieckie”, który składał się z dwóch etapów. Zadaniem uczestników było stworzenie projektu czystego, zdrowego i przyjaznego do życia miasta, a następnie wykonanie i sfotografowanie makiety obrazującej opisany pomysł. Uczniowie mogli wykonać projekt dowolną techniką. Celem konkursu było rozwijanie świadomości ekologicznej, poruszenie problemu zanieczyszczenia środowiska, a także rozbudzanie kreatywności. Komisja konkursowa tytuł laureata konkursu i nagrodę główną nowoczesną kamerę HD przyznała Nikoli ze Szkoły Podstawowej w Ostrowi Mazowieckiej. Nagrodzona makieta propaguje ekologiczny styl życia zwracając uwagę na segregacje śmieci oraz wykorzystanie baterii słonecznych.

Nagrodzeni aparatem fotograficznym za wyróżnienie w pierwszym etapie konkursowym zostali: Anastazja z Góry Kalwarii, Dominik z Otwocka, Julia, Amelia i Nikola z Ostrowi Mazowieckiej.

 „Czyste Mazowieckie” to rozbudowany ekologiczny program edukacyjno-informacyjny dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych realizowany na terenie województwa mazowieckiego. Kampania zwraca uwagę na dbałość o czyste powietrze przy jednoczesnym edukowaniu o emisji gazów i pyłów. Kampania Wojewody Mazowieckiego wpisuje się w program Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pn. „Czyste Powietrze - zdrowy wybór!” i ma na celu nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać mieszkańców województwa mazowieckiego do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza.

Wojewoda Mazowiecki swoją kampanią „Czyste Mazowieckie” wspiera rządowy Program „Czyste Powietrze”, który zachęca mieszkańców do skorzystania z działań, które mają za zadanie wesprzeć walkę o lepsze powietrze. Program ten umożliwia dofinansowanie i korzystne pożyczki dla osób fizycznych, właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych, a dotyczy również osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego, a także wspiera nowo powstające obiekty.

Realizowany przez Wojewodę Mazowieckiego edukacyjny program ekologiczny „Czyste mazowieckie” został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – www.wfosigw.pl.

Zdjęcia (11)