W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czyste mazowieckie 2021 - informacje o kampanii

Wojewoda Mazowiecki w 2021 r. realizuje kampanię informacyjną „Czyste mazowieckie”, której celem jest edukacja dotycząca dbania o czyste powietrze w województwie mazowieckim.

Zdjęcie z lewej strony przedstawia zielony liść wpisany w granatowe koło. Obok znajduje się napis Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Kampania "Czyste mazowieckie - 2021,” dofinansowana jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie przekazania środków w kwocie 200 000,00 zł. 

„Czyste Mazowieckie” to rozbudowany ekologiczny program edukacyjno-informacyjny dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z terenu województwa mazowieckiego, którego celem jest propagowanie wiedzy o emisji gazów i pyłów, a także dbałość o czyste powietrze. 

Kampania Wojewody Mazowieckiego wpisuje się w program Ministerstwa Klimatu i Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pn. „Czyste Powietrze” i ma na celu  nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać mieszkańców województwa mazowieckiego do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Jak podkreśla Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki program „Czyste Powietrze” jest największym projektem proekologicznym w polskiej historii. 

W ramach kampanii realizowane będą cele edukacji ekologicznej, związane z tematami:

 • likwidacji źródeł emisji zanieczyszczeń do powietrza lub istotne zmniejszenie ich oddziaływania,
 • gospodarki odpadami w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym,
 • przeciwdziałania zmianom klimatu.


Program ten będzie obejmował w szczególności:

 • Konkurs Wojewody Mazowieckiego i Prezesa WFOŚiGW w Warszawie skierowany do mieszkańców gmin województwa mazowieckiego. Rywalizacja polegać będzie na zebraniu jak największej ilości śmieci porzuconych na terenie danej gminy.
 • W ramach konkursu w trzech wybranych gminach zostaną zorganizowane edukacyjne warsztaty z udziałem Wojewody Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, członków  Zarządu WFOŚiGW w Warszawie, przedstawicieli GIOŚ, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony środowiska oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
 • Konkurs Wojewody Mazowieckiego skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy będą mieli za zadanie przygotować plakat związany z ochroną środowiska i tematem czystego powietrza.
 • Produkcję i emisję w Internecie i w mediach społecznościowych trzech spotów informacyjnych, promujących kampanię Wojewody Mazowieckiego.
 • Cykl trzech wykładów dotyczących ochrony środowiska. Wykłady zrealizowane zostaną w formie materiałów filmowych, prezentowanych w Internecie i w mediach społecznościowych.
 • Dwie półgodzinne interaktywne lekcje on-line poświęcone tematowi czystego powietrza. Lekcje przygotowane przez ekspertów od ochrony środowiska zostaną również nagrane, a materiał video udostępniony internetowym linkiem wszystkim szkołom.
 • Webinarium połączone z konkursem online z wiedzy ekologicznej, w którym wezmą udział uczniowie z wybranych szkół podstawowych (klasy: VII i VIII).
 • Publikacje i wydawnictwa informacyjno-edukacyjne, m.in.: wydanie krótkiej książki dla dzieci ze szkół podstawowych (klasy 1-4), w której pojawi się odpowiedź na pytanie: dlaczego tak ważne jest czyste powietrze, wydanie broszury dla młodzieży i dorosłych: „Jak dbać o czyste powietrze ?”; napisanie i publikacja dwóch artykułów i quizu na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
 • Kampania display na jednym z portali internetowych artykułu sponsorowanego, dotyczącego czystego powietrza w województwie mazowieckim.
 • Przygotowanie i zaprezentowane wystawy w arkadach budynku Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie przy placu Bankowym 3/5 9 tablic informacyjnych z najważniejszymi informacjami na temat czystego powietrza.
 • Produkcja i emisja 80 spotów radiowych, w których Wojewoda Mazowiecki będzie zachęcać do dbałości o „Czyste Mazowieckie” – naszą małą ojczyznę.

 Współpraca:

Logo MKO

{"register":{"columns":[]}}