W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dodatkowy nabór wniosków do Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”

11.10.2021

8 października 2021 r., Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych poinformowało o dodatkowym naborze wniosków w ramach Programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”.

Zdjęcie przedstawia fragment wózka inwalidzkiego, na którym siedzi człowiek - prawdopodobnie mężczyzna. Tuż przed nim znajduje się rehabilitantka, która trzyma w rękach wyprostowaną nogę mężczyzny, wykonując masaż.

Program adresowany jest do gmin i powiatów, które zorganizują pobyt całodobowy lub dzienny dla dorosłych osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczeniem traktowanym na równi). W celu utworzenia Centrum gminy/powiaty mogą zawierać między sobą porozumienia.

Na realizację dodatkowego naboru w ramach Programu Minister przeznaczy każdego roku kwotę 30 mln zł w latach 2022-2024. 

Terminy naboru wniosków (decyduje data wpływu do Urzędu):

  1. Gmina/powiat składa wniosek do właściwego Wojewody (załącznik nr 1 do Programu):

·      w zakresie Modułu I ‒ w terminie od 11 października 2021 r. do 30 listopada 2021 r.;

·      w zakresie Modułu II ‒ w terminie od 11 października 2021 r. do 30 listopada 2021 r.

  1. Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków oraz dokumentami, o których mowa wyżej, ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego (załączniki nr 2 i 3 do Programu) ‒ w terminie do 31 grudnia 2021 r. (decyduje data wpływu od wojewody).

 

Załączniki do pobrania znajdują się pod linkiem: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-pn-centra-opiekunczo-mieszkalne/

Celem głównym utworzenia Centrum opiekuńczo-mieszkalnego jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, poprzez zapewnienie pobytu dziennego lub całodobowego. Centra, poprzez wspólny pobyt uczestników, będą w pozytywny sposób wpływać na procesy uspołecznienia i nawiązywania relacji interpersonalnych. Zaangażowanie w Centrach odpowiednich specjalistów pozwoli na stymulowanie kompetencji społecznych oraz podejmowanie przez osoby niepełnosprawne aktywności na miarę posiadanego potencjału i zasobów. Planowane placówki zapewnią uczestników wyżywienie oraz odpowiednią bazę lokalową (część dzienną i mieszkalną).

Materiały

Ogłoszenie o dodatkowym naborze wniosków w ramach programu Centra opiekuńczo-mieszkalne
Ogłoszenie​_o​_dodatkowym​_naborze​_wniosków​_w​_ramach​_programu​_Centra​_opiekuńczo-mieszkalne.docx 0.04MB
Program o zmianie programu Centra opiekuńczo-mieszkalne
Program​_o​_zmianie​_programu​_Centra​_opiekuńczo-mieszkalne.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}