W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną i Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

05.05.2021

Przypadające dziś podwójne święto to okazja do zapewnienia o naszej solidarności z osobami z niepełnosprawnościami oraz podjęcia refleksji nad naszą umiejętnością dostrzegania ich problemów oraz docenienia ich roli w społeczeństwie. Jest ono także dobrą sposobnością do wyrażenia wdzięczności ich opiekunom, przyjaciołom i obrońcom.

Grafika przedstawia dwie osoby trzymające się za ręce

Stosunek do osób z niepełnosprawnościami jest miarą wrażliwości jednostki i zdolności państwa do wywiązania się z jego podstawowych obowiązków wobec obywateli. Dziś wszyscy zadajemy sobie pytanie, w jakim stopniu sprostaliśmy tym wymogom. Jest to także pytanie o naszą zdolność do empatii i otwierania się na potrzeby współobywateli z niepełnosprawnościami.

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w ich postrzeganiu. Dzięki inicjatywom prezentującym ich duży potencjał twórczy oraz osiągnięcia w życiu społecznym i na polu zawodowym coraz częściej spotykają się z postawą akceptacji i otwartości. Spośród działań o charakterze systemowym, podejmowanych przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej, poprawie jakości życia osób z niepełnosprawnościami i zwiększeniu ich udziału w życiu społecznym służą programy finansowane z Funduszu Solidarnościowego. Należą do nich: „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” – mające na celu ułatwienie osobom dorosłym z niepełnosprawnościami dostępu do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych, „Opieka wytchnieniowa” – wsparcie opiekunów i członków rodzin w postaci doraźnej, krótkotrwałej przerwy w obowiązkach oraz możliwość doskonalenia umiejętności opieki, „Centra opiekuńczo-mieszkalne” – stwarzające osobom z niepełnosprawnościami warunki do samodzielnego zamieszkiwania oraz „Asystent osoby niepełnosprawnej” – pomoc w codziennych czynnościach i podejmowaniu aktywności społecznej. Skuteczna realizacja tych programów w województwie mazowieckim jest możliwa dzięki zaangażowaniu samorządów lokalnych oraz ich partnerskiej współpracy z wojewodą. 

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie włącza się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami także bezpośrednio. Tworzymy dla nich miejsca pracy, dążąc do zwiększenia liczby osób z niepełnosprawnościami w naszym zespole. Zgodnie z założeniami Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami w naszej codziennej praktyce stosujemy zasady dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej.

Mając świadomość, jak wiele jeszcze pozostało do zrobienia, chcemy dziś uhonorować tych, którym zawdzięczamy powodzenie dotychczasowych inicjatyw. Oprócz wspomnianych wyżej samorządowców na szczególne wyróżnienie zasługują członkowie organizacji pozarządowych. Dzięki ich poświęceniu, wielkiemu oddaniu osobom z niepełnosprawnościami i ogromowi pracy, nierzadko wolontariackiej, stopniowo następuje zmiana naszych serc, postaw i rozwiązań prawnych na bardziej otwarte, tolerancyjne i sprawiedliwe.

Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami życzymy, aby zawsze towarzyszyła im wiara w przychylność losu i ludzką życzliwość, a otwartość otoczenia była dla nich wsparciem w odkrywaniu i rozwijaniu swoich talentów.

{"register":{"columns":[]}}