W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finał projektu „To jest Kurpiowskie”

07.10.2025

Kurpiowska duma, tradycja i wdzięczność za wspólną pracę - tak w kilku słowach można opisać atmosferę finału projektu „To jest Kurpiowskie”. Było wzruszająco, uroczyście i z poczuciem, że kultura regionu żyje dzięki ludziom, którzy codziennie pielęgnują jej język, rękodzieło i muzykę. Najbardziej zasłużeni dla kurpiowskiej kultury zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi.

Finał projektu „To jest Kurpiowskie”

Projekt „To jest Kurpiowskie”, realizowany przez Związek Kurpiów, obejmował cykl warsztatów międzypokoleniowych, konsultacji oraz prace nad identyfikacją wizualną i stroną internetową poświęconą regionowi. Finałowe spotkanie było okazją nie tylko do prezentacji efektów projektu, lecz także do uhonorowania twórców i animatorów kultury ludowej, którzy przez lata przekazywali kurpiowskie tradycje młodszym pokoleniom.

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, jej ochronę i popularyzację, również działalność wydawniczą przyznano panu Dariuszowi Łukaszewskiego, natomiast Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyjątkowe zasługi w promocji dziedzictwa niematerialnego regionu kurpiowskiego, twórczości ludowej, edukacji regionalnej przyznano pani Edycie Pliszce-Późniewskiej.

W gali uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, organizacji społecznych i mieszkańcy regionu. W imieniu wojewody mazowieckiego Mariusza Frankowskiego udział w uroczystości wzięła Magdalena Kielewicz-Kaczyńska, kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce.

Wręczone odznaczenia są wyrazem uznania za  wkład w zachowanie dziedzictwa regionu oraz przekazywanie kurpiowskiej tradycji młodszym pokoleniom. Uroczystość była nie tylko okazją do uhonorowania zasłużonych twórców, ale również świętem całej społeczności kurpiowskiej, przypominającym o bogactwie i żywotności regionalnej kultury.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}