W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych 2022 – rozstrzygnięcie naboru

14.01.2022

W ramach I naboru wniosków o objęcie w 2022 roku dopłatą ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, Wojewoda Mazowiecki zakwalifikował do objęcia dopłatą 78 wniosków, w tym 71 gmin, 6 powiatów i 1 związku powiatowo-gminnego. Zakwalifikowane wnioski opiewają na szacunkową kwotę 60 027 779,18 zł.

Na zdjęciu widać środek autobusu

Wnioski w ramach I naboru o objęcie w 2022 roku dopłatą ze środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych złożyły m.in. powiaty: otwocki, węgrowski, legionowski, sokołowski, ostrołęcki i łosicki oraz gminy: Grójec, Mokobody, Pomiechówek, Żelechów, Celestynów, Czarnia, Gąbin, Lipsko, Miastków Kościelny, Nowe Miasto nad Pilicą, Siennica, Jakubów, Mszczonów, Sanniki.

Pełna lista organizatorów publicznego transportu zbiorowego, których wnioski o objęcie w 2022 roku dopłatą ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych zostały objęte dopłatą ze środków z Funduszu w ramach I naboru wniosków na 2022 rok, znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, pod linkiem: https://bip.mazowieckie.pl/artykul/302/29680/informacja-o-wynikach-naboru-wnioskow-o-objecie-doplata-na-2022-rok-w-ramach-funduszu-rozwoju-przewozow-autobusowych

W ramach dwóch naborów wniosków o objęcie dopłatą w 2021 roku realizacji zadań własnych organizatora w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, Wojewoda Mazowiecki zawarł łącznie 95 umów na kwotę 62 219 877,30 zł. Środki te stworzyły możliwość uruchomienia w sumie 571 linii komunikacyjnych, o łącznej długości 17 510,11 km.

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym. Pozwala na dofinansowanie przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych. Dzięki temu mieszkańcy, przede wszystkim z mniejszych miejscowości, będą mogli dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stworzy także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.

Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z 16 maja 2019 r. przewiduje udzielenie dopłaty do jednego wozokilometra na reaktywowanych i nowo uruchomionych liniach komunikacyjnych.

{"register":{"columns":[]}}