W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Klinika Położnictwa i Perinatologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM - decyzja Wojewody

06.04.2021

W związku z artykułem opublikowanym na portalu OKO.press: „Radziwiłł naraził na zakażenie SARS-CoV-2 kobiety rodzące dzieci z ciężkimi wadami” informujemy, że 30 marca br. Wojewoda uchylił decyzję w sprawie realizacji świadczeń dla pacjentek z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 w zakresie ginekologii i położnictwa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM (DSK UCK WUM) – tak więc jest on wyłączony z przyjęć pacjentek z COVID-19.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki - logo

18 marca br. Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję w zakresie realizacji świadczeń opieki zdrowotnej dla pacjentów w DSK UCK WUM przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie, w zakresie Ginekologii i Położnictwa. Decyzja została wydana w związku z koniecznością zapewnienia opieki  coraz większej liczbie pacjentek rodzących z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 i zgłoszoną dużą zajętością łóżek w szpitalu CSK MSWiA (który jako jedyny w stolicy miał dotychczas wyznaczony taki oddział). Nie jest więc prawdą, że decyzja wojewody o wyznaczeniu nowego oddziału do przeznaczonego dla rodzących pacjentek z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, miała jakikolwiek związek z pojedynczym porodem, o którym pisze  redakcja OKO.press. Zestawienie tych dwu faktów jest manipulacją. Podstawą decyzji była tylko i wyłączenie aktualna sytuacja epidemiologiczna.

Informujemy, że wszystkie decyzje o poszerzaniu bazy łóżkowej dla pacjentów z COVID-19 są poprzedzone analizą. Podstawą tej decyzji była pozytywna opinia m.in.: Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa oraz Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Niezależnie od tego – w związku z głosami i prośbami, które wpłynęły od organizacji społecznych – decyzja została uchylona. W związku z tym, że sytuacja epidemiologiczna i liczba zakażeń powoduje, że baza łóżkowa CSK MSWiA obecnie nie wystarcza do zapewnienia leczenia pacjentkom rodzącym z zakażeniem SARS-CoV-2, wyznaczono dodatkowe łóżka w zakresie ginekologii i położnictwa w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.