Kontrola środowiska po pożarze w Mińsku Mazowieckim
14.07.2025
Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Warszawie prowadzą dalsze działania kontrolne po pożarze hali produkcyjno-magazynowej w Mińsku Mazowieckim. W najbliższym czasie pobrane zostaną próbki wody z rzeki Srebrnej, zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia. Kolejnym etapem będzie nadzór WIOŚ nad prawidłowym usuwaniem odpadów powstałych w wyniku pożaru. Dotychczasowe pomiary jakości powietrza nie wykazały zagrożenia dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego oraz okolic.
Do pożaru doszło wieczorem 13 lipca na terenie zakładu produkującego opakowania z tworzyw sztucznych. Płonęła hala o powierzchni ok. 4000 m² w Mińsku Mazowieckim. Inspektorzy WIOŚ niezwłocznie udali się na miejsce, w celu oceny jakości powietrza. W akcji ratowniczej udział wzięły zastępy Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP).
W związku z bliską odległością rzeki Srebrna, strażacy zabezpieczyli jej koryto przed ewentualnym skażeniem, a Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologiczna WARSZAWA-6 wykonywała na miejscu pomiary stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Monitorowano również poziom zanieczyszczenia powietrza zarówno w bezpośredniej odległości od pożaru, jak również w mieście. Wstępne i późniejsze pomiary nie wykryły obecności substancji niebezpiecznych.
Na zlecenie WIOŚ, Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zbadało stężenie zanieczyszczenia powietrza. Analizy nie wykazały obecności groźnych substancji zarówno w mieście, jak i w okolicy, z wyjątkiem pojedynczego pomiaru, w bezpośrednim sąsiedztwie pożaru. Badanie wykazało minimalną obecność substancji niebezpiecznej. Jednak przy ponownych próbkach wykonanych przez Państwową Straż Pożarną nie zostało to potwierdzone
– powiedział Artur Brandysiewicz z WIOŚ.
Nie odnotowano osób poszkodowanych, a ogień nie rozprzestrzenił się na inne obiekty. Przyczyny pożaru są ustalane.
Zdjęcie: Państwowa Straż Pożarna.