W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Liczymy się dla Polski

16.09.2021

Od 1 kwietnia do 30 września br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021). W województwie mazowieckim spisanych jest 70,8 proc. osób i 59,9 proc. mieszkań. Spisać się można samodzielnie przez internet lub przez infolinię. Od 23 czerwca br. wsparcia udzielają rachmistrzowie terenowi, którzy przeprowadzają wywiady spisowe w domach i mieszkaniach.

Banner informacyjny o Narodowym Spisie Powszechnym, osoby na niebieskim tle, napis "wejdź na spis.gov.pl i spisz się! Spis trwa od 1 kwietnia"

W 4 gminach województwa mazowieckiego spisano mniej niż 50 proc. mieszkań.

Na Mazowszu, w zestawieniu gmin, w których spisanych jest najwięcej mieszkań, prowadzą gmina Bielsk (89 proc.), gmina Żuromin (88,5 proc.), gmina Rusinów (87,4 proc.) oraz gminy Sanniki i Siemiątkowo (po 87,2 proc).

Na ponad 3,84 mln spisanych osób ponad 2,2 mln przekazało dane spisowe metodą samospisu.

Spisać się można przez stronę internetową: https://spis.gov.pl/

Jednak wiele osób czeka ze spisem, ponieważ chcą to zrobić w bezpośredniej rozmowie i przy wsparciu rachmistrza. W województwie mazowieckim od 23 czerwca br. osoby, które nie wypełniły jeszcze obowiązku spisowego, mogą spodziewać się wizyty rachmistrza.

Rachmistrzowie są przygotowani do pracy w reżimie epidemicznym. Wchodząc do mieszkania będą mieć założone maski i zachowywać bezpieczny odstęp. Odpowiedzi na spisowe pytania będą wprowadzane przez rachmistrza do aplikacji internetowej. Nie ma więc konieczności dotykania i podpisywania żadnych dokumentów.

Warto zapamiętać, że rachmistrzowie nie proszą o dokumenty formalne, dowód osobisty, numer konta, nie pytają o dochody, majątek, posiadane nieruchomości, sprzęty w mieszkaniu, sposób spędzania wolnego czasu czy wyjazdy.

Jeśli pojawi się wątpliwość, czy to prawdziwy rachmistrz, można to w prosty sposób zweryfikować. Każdy rachmistrz posiada identyfikator i powinien on być okazany na samym początku rozmowy. Dane z identyfikatora możemy zweryfikować na dwa sposoby. Pierwszym jest internetowa aplikacja „Sprawdź tożsamość rachmistrza”, dostępna na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/. Druga opcja weryfikacji rachmistrza to infolinia spisowa pod numerem telefonu 22 279 99 99.

Warto podkreślić, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis jest do kontaktu rachmistrza.

Unikanie na różne sposoby udzielenia odpowiedzi podczas rozmowy z rachmistrzem spisowym skutkuje przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie. To z kolei grozi grzywną w wysokości nawet do 5 tys. złotych.

Warto przypomnieć, że wciąż trwa konkurs Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę. Zgłoszenia gminy może dokonać w terminie od 15.07 do 30.09 2021 r. do godz. 23:59 Wójt, Burmistrz, Prezydent Miasta bądź osoba upoważniona przez włodarza gminy. Zgłoszenia należy wypełnić i przesłać za pośrednictwem specjalnie utworzonej do tego celu aplikacji webowej dostępnej pod adresem: https://rejestracja.stat.gov.pl/KonkursGmin/

Więcej informacji na temat konkursu: https://bit.ly/3ryXX8r

Źródło: Główny Urząd Statystyczny

 

{"register":{"columns":[]}}