W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Liczymy się dla Polski

27.09.2021

Od 1 kwietnia do 30 września br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Na 4 dni przed końcem spisu w województwie mazowieckim spisanych jest 88 proc. mieszkań. Mieszkańcom pozostałych mieszkań pozostało już niewiele czasu do wypełnienia obowiązku spisowego.

grafika Narodowego Spisu Powszechnego 2021

W województwie mazowieckim od połowy września spis gwałtownie przyspieszył. W 1/3 gmin spisano już 100 proc. zasobu mieszkaniowego. Najtrudniejsza sytuacja jest w gminach, które nie przekroczyły bariery 80 proc. spisanych mieszkań, tj. Pruszkowie i Konstancinie-Jeziornej oraz tych, w których ten odsetek jest nieznacznie wyższy: Piasecznie, Lesznowoli i Raszynie.

Ponad połowa mieszkań spisywana jest przez Internet, za pośrednictwem strony spis.gov.pl. Szczególnie chętnie z tej możliwości korzystają mieszkańcy dużych miast. Dla osób, które nie korzystają biegle z Internetu, obawiają się wypełniania formularza elektronicznie, czy mają problemy z logowaniem organizatorzy przygotowali inne rozwiązania.

We wszystkich gminach województwa mazowieckiego są dostępne gminne punkty spisowe wyposażone w komputer z dostępem do Internetu i wsparciem przeszkolonego pracownika. Wiele gmin w ostatnim czasie wydłuża godziny pracy punktu. Czasowo organizowane są też dodatkowe punkty spisowe w szkołach, bibliotekach, ośrodkach kultury czy świetlicach w sołectwach (informacji warto szukać na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych gminy). Część gmin w ostatnich tygodniach odwiedzał też spisobus z Urzędu Statystycznego w Warszawie. Można też zadzwonić na infolinię spisową 22 279 99 99.

Osoby decydujące się w ostatnich dniach września na udział w spisie powinny nastawić się na dłuższe czekanie w kolejce w punkcie spisowym i w oczekiwaniu na połączenie, pomimo wydłużonego czasu pracy infolinii i zwiększenia ilości konsultantów.

Wiele osób czeka na wizytę rachmistrza, chociaż potrzebę wsparcia mogły zgłaszać służbom statystyki publicznej, za pośrednictwem infolinii do dnia 31 sierpnia 2021 r. Takie rozwiązanie organizatorzy przewidzieli m.in. dla osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogły dopełnić obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego. Zgłoszenia były realizowane na bieżąco. W zależności od oczekiwań mieszkańców pod tymi adresami realizowano wywiady telefoniczne lub bezpośrednie. Mimo, że ustawowy termin zgłoszeń już dawno minął organizatorzy spisu dokładają wszelkich starań, żeby nadal pomagać zrealizować obowiązek spisowy każdej osobie, która zgłosi taką potrzebę. Niestety w ostatnich dniach spisu rachmistrzowie mogą już nie zdążyć odwiedzić wszystkie niepisane osoby. Dlatego tak ważne jest, aby spisać się jak najszybciej pamiętając, że obowiązek udziału w spisie ciąży na każdym mieszkańcu Polski i nie zależy od wizyty rachmistrza.

Warto również pamiętać, że unikanie na różne sposoby udziału w spisie może skutkować przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o niedopełnieniu obowiązku ustawowego i wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie. To z kolei grozi grzywną w wysokości nawet do 5 tys. złotych.

Spisując się przez Internet można nie tylko wypełnić obowiązek. Wciąż trwa konkurs Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę. Nagrody zdobędą gminy, których mieszkańcy najczęściej będą korzystać z aplikacji internetowej do samospisu. Więcej informacji na temat konkursu: https://bit.ly/3ryXX8r.

 

Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie

{"register":{"columns":[]}}