W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mazowsze: izolatoria oraz hotele dla medyka

27.04.2020

W województwie mazowieckim, dla osób oczekujących na wynik testu na obecność koronawirusa lub chorych niewymagających hospitalizacji, powstają izolatoria. Dotychczas takie miejsca uruchomiono w Radomiu i Warszawie. Pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Pobyt w izolatorium finansuje Narodowy Funduszu Zdrowia. Ponadto hotele z Warszawy, Płocka, Radomia, Siedlec i Ciechanowa udostępniły pokoje dla personelu medycznego.

Hotel Belwederski. Fot. Polski Holding Hotelowy.

Izolatoria znajdują się w pobliżu szpitali z oddziałami zakaźnymi, dotychczas uruchomiono je dla tj. Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, w:

  • Hotelu Iskra w Radomiu, ul. Planty 4
  • Hotel Belwederski w Warszawie, ul. Belwederska 44c

Izolatorium dla osób kierowanych przez Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie jest zorganizowane w hotelu Warsaw River View Wybrzeże Kościuszkowskie. CSK MSWiA organizuje izolatorium w budynku na terenie szpitala.

Do izolatoriów kierują lekarze z jednoimiennych szpitali zakaźnych i szpitali, w których strukturze działa oddział zakaźny sprawując jednocześnie opiekę medyczną.

Do izolatoriów będą kierowane:

  • osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu,
  • osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać,
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

W izolatoria mogą czasowo zamienić się hotele, hostele, akademiki, czy sanatoria. Aby stać się izolatorium, każdy z tych obiektów musi spełnić kilka warunków. Wskazuje je Minister Zdrowia w rozporządzeniu http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/539 1. Przepisy mówią, że każdy izolowany pacjent musi mieć zapewnione:

  • osobny pokój z łazienką
  • opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium
  • trzy posiłki dziennie.

Pacjent opuszcza izolatorium wyłącznie na podstawie wypisu, po uzyskaniu dwukrotnego wyniku ujemnego testów diagnostycznych. Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Koszty pobytu pacjenta w izolatorium pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ przekaże środki podmiotom leczniczym (szpitalom), które w sytuacji usytuowania izolatorium w obiekcie podmiotu zewnętrznego (np. hotelu) rozliczą się z tym podmiotem.

Pomoc dla personelu medycznego – Hotel dla Medyka

Hotel Courtyard by Marriott oraz Hotel Lokum przy ul. Wołoskiej w Warszawie udostępniły pokoje dla personelu Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Do dyspozycji personelu medycznego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach będą miejsca w hotelu Janusz. Miejsca dla personelu Radomskiego Szpitala Specjalistycznego zapewniono w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Limanowskiego oraz w Ośrodku Bankietowo-Weselnym Małęczyn. Hotel Herman wygospodarował miejsca na potrzeby personelu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, a Hotel Olimpijski w Ciechanowie dla personelu tamtejszego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego. Hotel Marriott przy ul. Al. Jerozolimskich 65/79 udostępnił miejsca dla personelu medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego z siedzibą w Warszawie oraz Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Do dyspozycji personelu medycznego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie będą miejsca w Varsovia Apartamenty. Miejsca dla personelu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce są zapewnione przez Pensjonat Wioletta przy ul. Rolnej 31. Hotele udostępniły kadrze medycznej miejsca w pokojach z łazienkami.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}