W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami – przesłanie Wojewody

03.12.2021

W związku z obchodzonym 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł z tej okazji przekazał przesłanie. Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami – przesłanie Wojewody

Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o problemach osób z niepełnosprawnościami oraz zainspirowanie społeczeństw do podejmowania działań na rzecz ich rozwiązania. Dzień ten służy też uświadomieniu rządom, instytucjom i obywatelom, jak znaczący może być wkład osób z niepełnosprawnościami w budowanie pomyślnej przyszłości świata, jeśli tylko otrzymają one możliwość rozwoju swoich talentów i wykorzystania swojego potencjału. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Przywództwo i uczestnictwo osób niepełnosprawnych w inkluzywnym, dostępnym i zrównoważonym świecie po COVID-19”.

Dzisiejsze święto motywuje do przyjęcia empatycznej i otwartej postawy wobec osób z niepełnosprawnościami. Sprzyja też zrozumieniu, że niepełnosprawność nie jest tylko indywidualną sprawą poszczególnych osób, ale w równym stopniu dotyczy wspólnot, których są one częścią. Pozwala dostrzec, że społeczne skutki niepełnosprawności są konsekwencją określonej organizacji życia społecznego, uwzględniającej potrzeby wyłącznie osób pełnosprawnych. Istotę tego podejścia oddaje wypowiedź osoby poruszającej się na wózku: „Tak naprawdę niepełnosprawnością jest otoczenie, które jest do mnie niedostosowane. Bo jeżeli będę miał wjazd do każdego sklepu, urzędu, miejsca, to nie będę niepełnosprawny, tylko osobą inaczej poruszającą się".* Analogiczne uwagi mogliby sformułować ci, którzy doświadczają niepełnosprawności spowodowanej innymi poza chorobami narządu ruchu przyczynami, takimi jak choroby układu krążenia, schorzenia neurologiczne, uszkodzenia narządów słuchu lub wzroku, upośledzenia i choroby psychiczne itd. Jest ich w Polsce między 4 a 7 mln, w tym ponad 3 mln z formalnym potwierdzeniem niepełnosprawności.**

Hasło tegorocznych obchodów akcentuje znaczącą rolę osób z niepełnosprawnościami w tworzeniu rzeczywistości, która nastąpi po zakończeniu pandemii SARS-CoV-2. Wielomiesięczna walka z koronawirusem ukształtowała przekonanie o konieczności budowy lepszego pod każdym względem świata. Warunkiem powodzenia tego zamiaru jest zagwarantowanie grupom dotychczas defaworyzowanym możliwości realizacji swoich praw oraz zapewnienie im pełnego i równego udziału w życiu społecznym.

Dzięki inicjatywom władz naszego kraju szczebla centralnego i lokalnego osoby z niepełnosprawnościami otrzymują w różnych formach wsparcie, które przyczynia się do poprawy jakości ich życia i wyrównania szans w różnych sferach funkcjonowania. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z samorządem terytorialnym realizuje programy służące ułatwieniu osobom dorosłym z niepełnosprawnościami dostępu do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych („Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”), stworzeniu im warunków do samodzielnego zamieszkiwania („Centra opiekuńczo-mieszkalne”), udzieleniu pomocy w codziennych czynnościach i podejmowaniu aktywności społecznej („Asystent osoby niepełnosprawnej”), wsparciu opiekunów i członków rodzin poprzez umożliwienie im doskonalenia umiejętności opieki oraz skorzystania z doraźnej, krótkotrwałej przerwy („Opieka wytchnieniowa”).

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, który angażuje się w urzeczywistnianie inicjatyw rządowych, podejmuje także inne przedsięwzięcia w celu poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami. Wprowadza zapisane w Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami rozwiązania służące poprawie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej Urzędu w poszczególnych obszarach jego działania. Aby zwiększyć udział osób z niepełnosprawnościami w zespole pracowników, Urząd włączył się do programu „Stabilne zatrudnienie – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”.

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami to święto, które uczy budowania wspólnoty, współdziałania i pokonywania barier. Jest to czas integracji i współdzielenia się tym, co w ludziach najlepsze. Wierzę, że to doświadczenie umocni w nas wiarę, że możemy uczynić bardziej przyjaznym bliższe i dalsze otoczenie, a zarazem da pewność, że mamy wpływ na los własny i innych. Z całego serca życzę tego osobom z niepełnosprawnościami, ich bliskim i opiekunom. Wszystkim osobom i instytucjom, które niestrudzenie niosą pomoc osobom z niepełnosprawnościami, dziękuję za wielką wrażliwość i codzienny wkład pracy.

- Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł

* https://www.ekokalendarz.pl/dzien-osob-niepelnosprawnych/ [dostęp: 30.11.2021 r].

** https://www.gov.pl/web/popcwsparcie/ile-jest-osob-z-niepelnosprawnosciami-w-polsce [dostęp: 30.11.2021 r.].

{"register":{"columns":[]}}