W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

02.08.2020

2 sierpnia br. przypada 76. rocznica likwidacji przez Niemców tzw. rodzinnego obozu cygańskiego Zigeunerlager będącego jednym z podobozów w Auschwitz II-Birkenau. Pamięć zamordowanych uczcił Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Zdjęcie przedstawia orła białego w koronie. Pod spodem znajduje się napis Wojewoda Mazowiecki.

W rocznicę tragicznych wydarzeń, w imieniu własnym i mieszkańców województwa mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki złożył hołd pomordowanym.

- Wspominam dziś ofiary niemieckiego ludobójstwa popełnionego na Romach i Sinti w okupowanej Europie. Jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach ich eksterminacji  była likwidacja cygańskiego obozu rodzinnego Zigeunerfamilienlager w KL Auschwitz II-Birkenau w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. W komorach gazowych straciło wówczas życie blisko trzy tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn. Podzielam ból Romów i Sinti i wraz z nimi wypowiadam słowa zdecydowanego potępienia tego bezprzykładnego aktu bestialstwa motywowanego nienawiścią do ludzi ze względu na ich przynależność etniczną – podkreślił Wojewoda Mazowiecki.

Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że historia zamordowanych Romów i Sinti jest zobowiązaniem do budowy świata opartego na fundamentach pokoju, wolności i wzajemnego szacunku.

- Dzisiaj szczególnie silnie łączy nas pragnienie zapewnienia pomyślnej przyszłości każdemu człowiekowi, niezależnie od tego, jakie ma pochodzenie. Wierzę, że wspólna refleksja nad podobnymi doświadczeniami historycznymi umocni integrację naszych narodów – powiedział Wojewoda.

Pierwsi Romowie trafili do Auschwitz w 1941 r. W 1943 r. na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau powstał Zigeunerlager (tzw. rodzinny obóz cygański), do którego Niemcy deportowali Romów z 14 krajów. Ogółem w Auschwitz więzionych było ok. 23 tys. Romów. Między 26 lutego 1943 r. a 21 lipca 1944 r. Niemcy deportowali tam blisko 21 tys. osób. W wyniku prześladowań i terroru z rąk hitlerowców śmierć poniosła połowa populacji Romów zamieszkującej Niemcy i obszary okupowane.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów obchodzony jest 2 sierpnia od 1997 r.

{"register":{"columns":[]}}