W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na Mazowszu są zabezpieczone zapasy tlenu medycznego dla chorych na COVID-19

02.04.2021

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi zabezpieczenia mazowieckich szpitali w tlen, informujemy, że dzięki specjalnym bankom tlenu, jesteśmy przygotowani na ewentualne szybkie dostarczenie butli do placówek leczniczych. Podkreślamy jednak, że ze względu na utrzymujące się przez wiele dni wzrosty zakażeń na Mazowszu, rośnie również liczba chorych na COVID-19 wymagających hospitalizacji i leczenia tlenem.

Zdjęcie przedstawia butle z tlenem w kolorze niebieskim. Są one ustawione w rzędzie.

Apelujemy, aby szpitale racjonalnie gospodarowały dostawami tlenu. Zapewniamy jednak, że w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej, związanej z kończącymi się zapasami, natychmiast uruchamiany jest jeden z czterech banków tlenu na Mazowszu. Zawsze również istnieje możliwość dostawy butli z baz tlenu z innych regionów Polski, w których aktualnie notuje się mniej zachorowań, a co za tym idzie mniej hospitalizacji osób zakażonych koronawirusem.

Przypominamy, że banki tlenu powstały jako inicjatywa rządowa w połowie listopada 2020 r. w związku z pogarszającą się sytuacją dotyczącą zabezpieczenia odpowiednich dostaw tlenu do szpitali. Aktualnie na terenie całego kraju działają 43 bazy tlenu, które mogą być wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych. Na samym Mazowszu są 4 banki tlenu prowadzone przez Wojewodę (w Warszawie, Radomiu, Płocku i Ostrołęce). W związku z tym zabezpieczenie w tlen mazowieckich szpitali nie jest w żaden sposób zagrożone.

Podkreślamy, że funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej pracują w bankach tlenu 24 godziny na dobę. Są w stanie szybko dostarczyć butle do każdego szpitala, który zgłosi sytuację kryzysową, jeśli chodzi o zapas tlenu.

Banki tlenu to rozwiązanie alternatywne w stosunku do firm działających w tym obszarze. Alternatywne, gdyż wykorzystujące w produkcji i dystrybucji do szpitali tlenu w butlach inne źródło pochodzenia butli (Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych) i tlenu (Polfa Tarchomin) oraz niezależne miejsca magazynowania i środki transportu (Państwowa Straż Pożarna).

Jednocześnie informujemy, że aby jeszcze bardziej usprawnić dostarczanie tlenu do placówek medycznych, cysterny z firm obsługujących szpitale są pilotowane przez Policję.