W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Program Szczepień w województwie mazowieckim

22.01.2021

Na Mazowszu trwają szczepienia przeciw COVID-19. Od 27 grudnia realizowane są szczepienia w grupie 0, która obejmuje personel pracujący w służbie zdrowia. 15 stycznia uruchomiono rejestrację na szczepienie seniorów 80+, a od 22 stycznia dla seniorów 70+. Od 25 stycznia rozpoczną się szczepienia osób w wieku 70+. Zgłoszenia na szczepienia osób w wieku 18-69 lat są przyjmowane od 15 stycznia.

Niebieska grafika z napisem #SZCZEPIMYSIĘ i adresem strony www.gov.pl/szczepimysie. W tle zdjęcia przestawiające fiolkę szczepionki na COVID-19 oraz osoby w różnym wieku w relacjach rodzinnych.

W województwie mazowieckim dostępne są 822 punkty szczepień. Dokładna lista z podziałem na powiaty i gminy znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mazowieckie. W wykazie można sprawdzić punkt szczepień, który znajduje się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

Harmonogram rejestracji

Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

  • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat
  • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. Informacje jak zarejestrować się na szczepienie znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja.

Zgłoszenia dla osób 18-69 lat

Od 15 stycznia aktywny jest formularz zgłoszenia na szczepienie. Osoby, które wyślą zgłoszenia, otrzymają wiadomość mailową z informacją o wystawieniu e-skierowania w momencie kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla ich grupy. Wtedy będzie możliwe zarejestrowanie się na konkretny termin.

Szczegółowe informacje jak zgłosić się na szczepienia znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia.

Materiały

15 stycznia rusza rejestracja seniorów i formularz zgłoszenia chęci szczepienia - prezentacja (13.01.21)
15​_stycznia​_rusza​_rejestracja​_seniorów​_i​_formularz​_zgłoszenia​_chęci​_szczepienia​_-​_prezentacja​_130121.pdf 3.41MB

Pełnomocnik Wojewody do spraw realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł powołał Mariusza Sokołowskiego na pełnomocnika do spraw realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 w województwie mazowieckim. Pełnomocnicy Wojewodów do spraw szczepień są regionalnymi punktami koordynacyjno-kontaktowymi w zakresie Narodowego Programu Szczepień. Dane kontaktowe osób zajmujących się realizacją Narodowego Programu Szczepień (NPS) przeciw COVID-19 w województwie mazowieckim znajdują się poniżej.

Materiały

DANE KONTAKTOWE OSÓB ZAJMUJĄCYCH SIĘ REALIZACJĄ NARODOWEGO PROGRAMU SZCZEPIEŃ (NPS) PRZECIW COVID-19 W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM
mazowieckie​_dane​_kontaktowe​_Narodowego​_Programu​_Szczepień​_przeciw​_Covid​_-​_19​_(1).docx 0.02MB

12 stycznia odbyła się wideokonferencja Wojewody Mazowieckiego z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, której tematem była współpraca rządu i samorządu w zakresie organizacji szczepień. Omówiono m.in. kwestie dofinansowania przez rząd dowozu osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie. Szczegółowe informacje znajdują się w komunikacie – Przygotowania do realizacji Narodowego Programu Szczepień na Mazowszu - wideokonferencja Wojewody z samorządowcami.

Pełnomocnik Wojewody do spraw realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 Mariusz Sokołowski uczestniczył także w wideokonferencji kadry kierowniczej PSP województwa mazowieckiego, którą zorganizowała Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie (13 stycznia). Podczas spotkania omówiono szczegóły dotyczące wsparcia samorządów przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych.

Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.

Raport szczepień przeciwko COVID-19

Na stronie gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19 dostępny jest raport dotyczący osób już zaszczepionych. Można w nim znaleźć najważniejsze dane na temat szczepień. W raporcie zamieszczane są informacje m.in. o liczbie wykonanych szczepień – z podziałem na województwa, płeć oraz wiek. A także stan magazynu oraz liczba dawek dostarczonych do punktów. Dane są aktualizowane raz dziennie.

Grafika poglądowa. Raport szczepień przeciwko COVID-19

Strona internetowa i infolinia dedykowana szczepieniom przeciwko COVID-19

Zależy nam, aby każda osoba mogła znaleźć odpowiedź na pytania związane ze szczepionką i procesem szczepienia. Wszystkie bieżące informacje, które dotyczą szczepień przeciw COVID-19 znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie.

Pytania o szczepienia można kierować dzwoniąc pod numer 989.

Dla połączeń z zagranicy lub gdy operator nie obsługuje numerów specjalnych przygotowano numer 22 62 62 989.

Ważne! Uzyskanie informacji możliwie jest w języku polskim, angielskim ukraińskim oraz rosyjskim.

Narodowy Program Szczepień w pytaniach i odpowiedziach

Czy szczepionka jest obowiązkowa? Jeśli tak, czy są jakieś sankcje za odmowę szczepienia?

Szczepienia są całkowicie dobrowolne. Zachęcamy wszystkich do szczepień przeciw COVID-19. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza.

 

Ile kosztuje szczepionka na koronawirusa?

Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Odcina ona możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka. Program szczepień to nie tylko powrót do normalności, ale też mechanizm ochrony miejsc pracy.

Od kiedy można się zaszczepić?

Pierwsze szczepienia w Polsce odbyły się 27 grudnia. Tego samego dnia szczepienia zaczęły się również w większości państw UE. Z kolei 28 grudnia rozpoczęła się szeroka dystrybucja szczepionki przeciwko COVID-19. Tego dnia do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek. Pierwsze dawki (tzw. etap „zero” szczepień) są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Są to m.in. pracownicy szpitali węzłowych, pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 roku. Procedura będzie prosta i bezpieczna. W kolejnych etapach szczepieni będą:

  • etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia (w kolejności od najstarszych), służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
  • etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
  • etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
W jaki sposób będzie można zgłosić, że chce się zaszczepić?

Szczepienia podzielone są na etapy. Gdy pacjent znajdzie się w danym etapie szczepień i ma numer PESEL – automatycznie zostanie wystawione e-skierowanie, które będzie ważne 60 dni. Jeżeli nie ma numeru PESEL, lub pacjent nie mógł poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania, kolejne wystawi indywidualnie lekarz. 

Na szczepienie można się zapisać za pośrednictwem infolinii 989 (rejestracja od 15 stycznia), lub online przez Internetowe Konto Pacjenta. Zarejestrować można się także za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie lub osobiście w punkcie szczepień. Podczas zapisu pacjent zostanie poproszony o dane osobowe, warto mieć zatem przy sobie np. dowód osobisty. Nie będzie natomiast potrzebny numer e-skierowania. Po dokonaniu rezerwacji wizyty otrzymamy SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent zostanie od razu umówiony na dwie wizyty.

Gdzie można się zaszczepić?

Podczas rejestracji na szczepienie, zostanie zaproponowany najbliższy punkt szczepień. Sprawdź listę punktów szczepień.

Czy pacjent dostanie zaświadczenie, że jest zaszczepiony?

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. ​​​​Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kto na szczepionkach zyska?

Zyska przede wszystkim społeczeństwo - to nadzieja na pełny powrót do normalności i opanowanie pandemii.

{"register":{"columns":[]}}