W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

31.07.2020

Składanie kwiatów w miejscach upamiętniających dowódców i uczestników Powstania, oddanie hołdu powstańcom w Godzinę „W”, modlitwa w intencji poległych powstańców, ich dowódców oraz ludności cywilnej Warszawy, rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego – to tylko niektóre elementy składające się na program obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele rządu, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

Wojewoda Mazowiecki podczas uroczystości składania wieńca pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Pierwsze wydarzenia związane z obchodami 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już 30 lipca. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się wówczas z powstańcami i nadał odznaczenia państwowe. W uroczystości uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

W piątek 31 lipca br., w imieniu Prezesa Rady Ministrów kwiaty przed Głazem Katyńskim przy ul. Podwale oraz przed Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach złożył Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Wicewojewoda uczestniczył również we mszy świętej odprawionej w Bazylice Św. Krzyża, po której złożył wieniec w Kaplicy Matki Bożej Katyńskiej.

W parku im. Żołnierzy „Żywiciela” przy ul. Ks. J. Popiełuszki, w imieniu Wojewody wieniec przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” złożyli Zuzanna Zacharewicz, Dyrektor Biura Wojewody oraz dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Po południu na pl. Krasińskich Konstanty Radziwiłł Wojewoda Mazowiecki złożył wieniec przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. Następnie Wojewoda uczestniczył w uroczystej mszy świętej, odprawionej w intencji poległych powstańców, ich dowódców oraz ludności cywilnej Warszawy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Powstanie Warszawskie trwało 63 dni – do 2 października 1944 roku i  było największą akcją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie. Do walk w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. żołnierzy podziemia. Blisko połowa z nich zginęła w walce o suwerenność Polski. Równie ogromne były straty wśród ludności cywilnej – ok 180 tys. ofiar. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal doszczętnie spalone i zburzone.

Zdjęcia (14)