W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Święta Niepodległości

11.11.2019

101 lat temu w 1918 r., po 123 latach niewoli, Polska uwolniła się od zaborców. W uroczystościach z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości uczestniczą Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz Wicewojewodowie Sylwester Dąbrowski i Artur Standowicz.

Uroczysta odprawa wart połączona z Niepodległościowym Apelem Pamięci z okazji Święta Niepodległości. Odprawa odbyła się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Fot. MSWiA.

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera obchody Święta Niepodległości rozpoczął 10 listopada uroczystościami w kościele pw. św. Kazimierza w Pruszkowie. Uroczystą mszę świętą uświetniły występy Orkiestry Dętej „Pruszkowianka” oraz Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”. 

Wieczorem Wojewoda uczestniczył w Capstrzyku z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie odbyło się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

- Spotykamy się w przeddzień Dnia Niepodległości. Dla nas Polaków niepodległość jest czymś wyjątkowym. Nie szczędzimy krwi i odwagi, aby niepodległość odzyskać i utrzymać. Pamiętamy dziś nie tylko o naszych przodkach, ale także o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy pełnią służbę w kraju i na misjach, poza jego granicami. Jutro na tym placu będziemy oddawać hołd tym wszystkim, którym zawdzięczamy Niepodległość - mówił Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Po przemówieniach okolicznościowych odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci, po którym uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem marszałka. W Capstrzyku Niepodległości uczestniczyli także Tomasz Zdzikot i Marek Łapiński, Wiceministrowie Obrony Narodowej, Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, gen. broni Rajmund Andrzejczak, Szef Sztabu Generalnego WP, gen. bryg. Robert Głąb, Dowódca Garnizonu Warszawa oraz prof. dr hab. Leszek Żukowski, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Tego dnia Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski wziął udział w Wieczorze Niepodległości, zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców wsi Makarówka (powiat łosicki). W Radomiu Wicewojewoda Artur Standowicz o godz. 11.11 wystartował w VII Radomskim Biegu Niepodległości. 

11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się uroczysta msza święta, podczas której dziękowano za wolną, suwerenną i bezpieczną Ojczyznę. W południe rozpoczęła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie połączona z Niepodległościowym Apelem Pamięci oraz złożeniem wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

- Niech to będzie lekcja dla nas i dla następnych pokoleń : Polska najlepiej się rozwija, gdy umiemy się porozumieć nad naszą wspólną przyszłością. Jestesmy Polakami i obowiązki mamy polskie! - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda na placu Piłsudskiego.

W wydarzeniach uczestniczyli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Premier RP Mateusz Morawiecki, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

W uroczystościach patriotycznych z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się w Radomiu, uczestniczył Wicewojewoda Artur Standowicz. Obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, po której zebrani przeszli na rynek miejski pod Pomnik Czynu Legionów. Po złożeniu meldunku Dowódcy Garnizonu Radom odegrano Hymn Państwowy. Podczas wydarzenia odbył się Apel Pamięci, złożono także kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionów.

W obchodach w Łaskarzewie uczestniczył Wicewojewoda Sylwester Dąbrowski. Świętowanie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęto mszą świętą w intencji Ojczyzny i Narodu Polskiego w kościele parafialnym. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli pod Pomnik Odzyskania Niepodległości, przy którym odśpiewano hymn i złożono kwiaty.

Narodowe Święto Niepodległości

Polskie święto państwowe jest obchodzone co roku 11 listopada. Ustanowiono je pod koniec istnienia II RP dla upamiętnienia odzyskania bytu państwowego po 123 latach niewoli pod jarzmem Austrii, Prus i Rosji. Święto przywrócono w 1989 r.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}