W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięto pomnik Premiera Jana Olszewskiego w Okuniewie

04.06.2021

4 czerwca 2021 r. w Okuniewie odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik Premiera Jana Olszewskiego. W uroczystości, która odbyła się w parku im. Premiera Jana Olszewskiego, w imieniu Premiera RP uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Na pierwszym planie znajduje się pomnik Premiera Jana Olszewskiego, przy którym stoi warta honorowa Wojska Polskiego. Po lewej stronie zdjęcia, za mównicą stoi ubrany w granatowy garnitur mężczyzna, który odczytuje list. W tle znajduje się telebim.

Decyzję o wzniesieniu w Okuniewie – rodzinnej miejscowości Olszewskich pomnika pierwszego Premiera Wolnej Polski podjęła Rada Miejska w Halinowie. Wcześniej Rada nadała imię Premiera Jana Olszewskiego znajdującemu się w centrum Okuniewa parkowi. To właśnie na jego terenie wzniesiony został pomnik.

W trakcie uroczystości Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł odczytał list skierowany do uczestników ceremonii przez Premiera RP Mateusza Morawieckiego:

Gromadzimy się dzisiaj wokół wybitnej postaci naszej najnowszej historii – Jana Olszewskiego – pierwszego premiera wolnej Polski, wybranego przez demokratycznie wyłoniony Sejm. Spotykamy się, aby odsłonić poświęcony Mu pomnik i w ten sposób oddać hołd szlachetnemu człowiekowi, politykowi wielkiego formatu, twórcy współczesnej myśli niepodległościowej (…).

(…) Upamiętniamy dziś polityka w pełni oddanego służbie Rzeczypospolitej – reprezentanta i wyraziciela najlepszych tradycji naszej Ojczyzny – w czasie wojny harcerza Szarych Szeregów, uczestnika Powstania Warszawskiego, po wojnie działacza opozycji, niestrudzonego i skutecznego obrońcę w procesach politycznych. Tego, który w noc komunizmu walczył o poszerzenie granic wolności, był prekursorem postulatów niepodległościowych i pierwszy upomniał się o przywrócenie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej. Jego nazwisko figurowało wśród założycieli Komitetu Obrony Robotników i NSZZ „Solidarność”. Był inicjatorem i działaczem wielu organizacji broniących praw człowieka. Taka postawa wymagała odwagi, determinacji i głębokiego, autentycznego patriotyzmu. Te przymioty cechowały dzisiejszego bohatera przez całe życie (…).

(..) Odsłonięcie tego pomnika tutaj, w Halinowie, związanym z rodziną Jana Olszewskiego, jest wyrazem naszego przywiązania do tradycji niepodległościowej i demokratycznej, którą pragniemy kontynuować. Wierzę głęboko, że to najcenniejszy sposób podtrzymywania pamięci o Janie Olszewskim – wybitnym polityku i wielkim człowieku, którego podziwiam – napisał w liście Premier RP.

Następnie delegacje składające się z uczestników i organizatorów wydarzenia złożyły wieńce przed wzniesionym pomnikiem Premiera Jana Olszewskiego. W imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, kwiaty złożył Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, zaś w imieniu Wojewody wieniec złożyła Anna Kaszuba, Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach.

Nieprzypadkowa jest data odsłonięcia pomnika. Ponad trzy dekady temu, 4 czerwca 1989 roku, na mocy porozumień przy Okrągłym Stole, odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu. Wybory te zakończyły się miażdżącym zwycięstwem obozu „Solidarności”, który zdobył 99 na 100 mandatów senatorskich i wszystkie 161 mandatów poselskich przypadających kandydatom bezpartyjnym. Datę tę uznaje się za upadek komunizmu w Polsce.

Jan Olszewski to bohater naszych czasów, twórca współczesnej polskiej myśli niepodległościowej. Polityk, premier pierwszego rządu RP po 1945 r. – pochodzącego z wolnych wyborów. Obrońca w procesach politycznych w czasach komunizmu, Harcerz Szarych Szeregów i uczestnik Powstania Warszawskiego. Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników oraz współtwórca NSZZ „Solidarność”.

{"register":{"columns":[]}}