W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”

26.09.2022

W Ostrowi Mazowieckiej, w niedzielę 25 września br. odbyło się Ogólnopolskie Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi” z udziałem m.in. Premiera Mateusza Morawieckiego i Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka. Organizatorem wydarzenia był Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, a gospodarzem Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer. Wydarzenie było okazją do podziękowania za tegoroczne plony. To najważniejsze święto dla wszystkich rolników.

Przemówienie Wojewody Mazowieckiego podczas Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni Polskiej Wsi" w Ostrowi Mazowieckiej

- Szanowni Państwo, Drodzy Rolnicy, Sadownicy, podczas uroczystości takiej jak ta, dziękujemy rolnikom, podziwiamy ich pracę. Mierzymy się teraz z wielkimi wyzwaniami i to wszystko przekłada się na trud pracy rolnika. Będziemy troszczyć się, aby polska wieś cieszyła się rozwojem i sukcesami. – powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Wraz z Księdzem Biskupem mszę świętą koncelebrowali księża proboszczowie z ostrowskich parafii. Na zakończenie Biskup pobłogosławił bochny chleba, płody ziemi i dożynkowe wieńce. Po mszy Korowód z wieńcem dożynkowym przeszedł pod scenę główną.

Następnie, głos zabrał Wojewoda Mazowiecki.

- Szanowni Państwo, dzisiejsza uroczystość to wyjątkowy dzień podziękowań dla wszystkich osób pracujących w rolnictwie. To święto rolników, którzy trudzą się na polach, ale także hodowców zwierząt, sadowników, ogrodników, pszczelarzy i wszystkich, którzy dostarczają nam pożywienie, polską zdrową żywność. Z tego miejsca bardzo dziękuję wszystkim rolnikom za trud ich pracy. To dzięki nim możemy cieszyć się chlebem na naszych stołach. Województwo mazowieckie to miejsce szczególne pod względem rolnictwa. To tutaj wytwarzane jest prawie 17,5 proc. produkcji rolnej Polski. Rolnicy na terenie Mazowsza gospodarują ponad 2,2 miliona hektarów. Owocem tej pracy jest ogromna ilość wytworzonych produktów, które potem trafiają na stół zarówno w Polsce, Europie i na świecie. Za to bardzo serdecznie dziękuję. – powiedział Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwiłł.

W dalszej części uroczystości odbył się obrzęd żniwny w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Wisła, z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego i Starostów Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi – Anny i Andrzeja Drewnowskiego. Starostowie przekazali Premierowi chleb dożynkowy, jeden z najważniejszych symboli Święta Plonów.

Dożynki to okazja do licznych wyróżnień i podziękowań tym, którzy aktywnie działają na rzecz rozwoju polskiej wsi. Medale z rąk Premiera Mateusza Morawieckiego otrzymało 10 Kół Gospodyń Wiejskich, natomiast odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” przekazał 10 wyróżnionym  rolnikom Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk. Odznaczone zostały również osoby i rodziny zaangażowane w prace lokalnej społeczności w komitetach parafialnych, kołach gospodyń czy szkołach. Z rąk Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg honorową odznakę „Meritis pro Familia” odebrało 12 wyróżnionych.

Na zakończenie części oficjalnej Ogólnopolskiego święta „Wdzięczni Polskiej Wsi” Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer podziękował uczestnikom za przybycie i zaprosił do wspólnego świętowania.

Wydarzenie było okazją do bezpośredniego spotkania i rozmów Premiera z rolnikami i kołami gospodyń wiejskich, które podczas wydarzenia zaprezentowały swoje stoiska. Odbyły się też występy zespołów ludowych. Na scenie zaprezentowali się: Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Zespół Pieśni i Tańca Bez Wianka, Zespół Sadowianki,  Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Natomiast muzyczną oprawę mszy zapewnili: organista Paweł Korytkowski, chór z Sejn oraz Orkiestra Komendy Głównej Policji z Warszawy.  Wydarzenie zakończył występ Sławomira.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}