W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opieka wytchnieniowa. Rusza nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programu

12.10.2021

Codzienna opieka nad osobą z niepełnosprawnościami to wielkie wyzwanie. To właśnie z myślą o odciążeniu opiekunów powstał program „Opieka wytchnieniowa”. – Właśnie rozpoczyna się nabór wniosków do przyszłorocznej edycji programu, zachęcam samorządy do dołączania. Wspólnie możemy poprawić jakość życia wielu osób – mówi Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

pomocna dłoń. uścisk

Codzienna opieka nad bliską osobą z niepełnosprawnościami to spore obciążenie. Wymaga często całkowitego podporządkowania swojego dziennego rozkładu zajęć, całego życia właśnie opiece.

– To z kolei wiąże z ciągłym obciążeniem psychofizycznym, a często także rezygnacją z udziału w życiu społecznym, zawodowym, zaniedbaniem własnego zdrowia, całkowitą rezygnacją z osobistych aspiracji – mówi Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Jak podkreśla Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, program „Opieka wytchnieniowa” powstał właśnie po to, by odciążyć członków rodzin lub opiekunów poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

– Cieszę się, że mogę ogłosić start naboru wniosków do przyszłorocznej edycji programu „Opieka wytchnieniowa”. Gorąco zachęcam samorządy do dołączania, nie mam wątpliwości, że wspólnie możemy realnie poprawić jakość życia wielu osób, naprawdę odmienić ich codzienność – podkreśla Minister Marlena Maląg.

W ramach przyszłorocznej edycji programu usługami opieki wytchnieniowej planowane jest objęcie co najmniej 3 tys. osób. Budżet to 60 mln zł.

Ogłoszenie o naborze wniosków w ramach Programu "Opieka wytchnieniowa" - edycja 2022

Nabór wniosków w ramach Programu "Opieka wytchnieniowa" - edycja 2022 został ogłoszony 8 października 2021 r. Szczegółowe informacje i załączniki niezbędne do złożenia wniosku znajdują się w zakładce Opieka wytchnieniowa na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego:

https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-w-ramach-programu-opieka-wytchnieniowa---edycja-2022

Na jakie wsparcie z programu można liczyć?

Gmina/powiat otrzymuje wsparcie finansowe w zakresie świadczenia usługi opieki wytchnieniowej, zarówno w ramach pobytu dziennego, jak i pobytu całodobowego dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Kto może złożyć wniosek?

O dofinansowanie wniosku w ramach programu mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, szczebla gminnego lub powiatowego. Wnioski należy składać do właściwego wojewody.

Gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe na koszty realizacji usług opieki wytchnieniowej w wysokości nawet do 100 proc. kosztów.

Wnioski można składać do 22 października br.

Jak było do tej pory

W edycji 2020 wnioski na środki finansowe z programu „Opieka wytchnieniowa” złożyło prawie 360 jednostek samorządu terytorialnego, a wsparciem objętych zostało ponad 3 tys. osób z niepełnosprawnościami.

{"register":{"columns":[]}}