W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny

Przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Fizjoterapeutów (PESFZ)

Do PESFZ możesz zostać dopuszczony po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego i złożeniu u nas wniosku o dopuszczenie do PESFZ. Do wniosku dołącz kartę specjalizacji (KS) i dokument potwierdzający wniesienie na konto CEM opłaty za PESFZ oraz dokumentację określoną przepisami i  programem specjalizacji.

Wniosek do Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) o przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego Fizjoterapeutów (PESFZ) możesz złożyć w terminach:

  • do 15 lipca każdego roku dla sesji jesiennej,
  • do 15 stycznia każdego roku dla sesji wiosennej.
     

Przed wskazanymi terminami dokumentacja specjalizacyjna musi zostać zweryfikowana przez Konsultanta Krajowego. Na podstawie pozytywnego wyniku weryfikacji możemy dopuścić Cię do PESFZ. Aby możliwe było dotrzymanie terminu, dokumenty złóż u nas z co najmniej 4 tygodniowym wyprzedzeniem. Zatem zgłoś się do nas z dokumentami:

  • przed 10 grudnia – do sesji wiosennej
  • przed 10 czerwca – do sesji jesiennej

Skompletuj dokumenty zgodnie z wykazem:

  1. wniosek o dopuszczenie do PESFZ – formularz wniosku jest generowany elektronicznie i  wypełniany na stronie internetowej Centrum Egzaminów Medycznych (CEM)  (www.cem.edu.pl). CEM potwierdza elektronicznie zapisanie zgłoszonych danych. Po wypełnieniu formularza i wydrukowaniu składasz do nas podpisany własnoręcznie wniosek;
  2. dokument potwierdzający wniesienie na konto CEM opłaty za PESFZ;
  3. karta specjalizacji z udokumentowanym przebiegiem specjalizacji, opinią kierownika specjalizacji oraz zaliczeniem, wraz z datą zaliczenia, przez kierownika specjalizacji. Kierownik specjalizacji może zaliczyć specjalizację po dacie zakończenia odbywania specjalizacji;
  4. zaświadczenia o ukończonych kursach i modułach wymaganych programem specjalizacji (kserokopie i  oryginały do wglądu);
  5. kserokopia dyplomu ukończonej szkoły wyższej (kserokopia i oryginał do wglądu)
  6. zaświadczenie wydane przez uczelnię medyczną potwierdzające złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu z języka obcego (do wyboru: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski);
  7. dokument (zaświadczenie z pracy o zatrudnieniu w charakterze fizjoterapeuty, w pełnym wymiarze czasu pracy) oraz wpis w karcie specjalizacji potwierdzający odbycie podstawowego stażu specjalizacyjnego w wymiarze zgodnym z przepisami ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.
  8. dwie prace wygłoszone na posiedzeniu naukowym, zaliczone przez kierownika specjalizacji oraz informacja o dacie i miejscu wygłoszenia prac;

Dokumenty umieść w białej, niepodpisanej teczce i złóż je osobiście u nas a my zweryfikujemy wniosek i dokumenty pod względem formalnym.

Weryfikacja zgodności odbytego szkolenia specjalizacyjnego z programem specjalizacji

Po weryfikacji formalnej i przyjęciu dokumentów wyślemy je, w ciągu 14 dni, do Konsultanta Krajowego w celu weryfikacji zgodności odbytego szkolenia specjalizacyjnego z  programem specjalizacji.

Konsultant Krajowy w terminie 14 dni od dnia otrzymania Twojej dokumentacji specjalizacyjnej oceni,  czy zrealizowane przez Ciebie szkolenie specjalizacyjne jest zgodne z programem specjalizacji a następnie przekaże nam rozstrzygnięcie wraz z dokumentacją. W przypadku niezrealizowania przez Ciebie programu specjalizacji, Konsultant Krajowy wskaże brakujące części programu specjalizacji.

Po uzyskaniu informacji od Konsultanta Krajowego:

1) potwierdzimy zakończenie szkolenia specjalizacyjnego

albo

2) skierujemy Cię do zrealizowania brakującej części programu specjalizacji i przedłużymy okres trwania szkolenia specjalizacyjnego na czas niezbędny do realizacji tej części. Po zrealizowaniu brakującej części programu specjalizacji i potwierdzeniu przez kierownika specjalizacji w KS ponownie złóż do nas  wniosek o dopuszczenie do PESFZ a my ponownie wyślemy Twoją dokumentację do Konsultanta Krajowego.

Po potwierdzeniu zakończenia szkolenia specjalizacyjnego podejmujemy decyzję o dopuszczeniu do PESFZ. O wyniku weryfikacji zawiadomimy Cię pisemnie, listem poleconym.

Następnie opracowujemy listę osób dopuszczonych do PESFZ, którą przekazujemy do Centrum Egzaminów Medycznych (CEM).

CEM ustala listy fizjoterapeutów zdających PESFZ w danym miejscu i terminie oraz zawiadamia te osoby o terminie, miejscu egzaminu i nadanym numerze kodowym, nie później niż 21 dni przed dniem jego rozpoczęcia, pocztą elektroniczną na adres wskazany we wniosku o dopuszczenie do PESFZ a przypadku jego braku, pocztą na wskazany w tym wniosku adres do korespondencji.

PESFZ organizowany jest przez Centrum Egzaminów Medycznych i przeprowadzany dwa razy w roku:

  • w sesji wiosennej od 2 maja do 15 czerwca
  • w sesji jesiennej od 2 listopada do 15 grudnia.

Zakres PESFZ jest zgodny z programem specjalizacji.

Wyniki PESFZ dyrektor CEM za pomocą środków komunikacji elektronicznej przekazuje wojewodom, dyrektorowi CMKP oraz właściwym jednostkom szkolącym.

Jeśli nie przystąpiłeś do PESFZ w wyznaczonym terminie albo uzyskałeś wynik negatywny z PESFZ

możesz przystąpić do PESFZ w kolejnej sesji egzaminacyjnej po złożeniu kolejnego wniosku o dopuszczenie do egzaminu i wniesieniu opłaty egzaminacyjnej.

Wniosek i dowód opłaty złóż u nas w terminie:

  • przed 10 grudnia – do sesji wiosennej
  • przed 10 czerwca – do sesji jesiennej

ponieważ Twoja dokumentacja musi być przed każdym kolejnym przystąpieniem do PESFZ opiniowana przez Konsultanta Krajowego.

Wynik pozytywny z części PESFZ jest uznawany w kolejnych sześciu sesjach egzaminacyjnych po sesji, w której został uzyskany. W przypadku nieuzyskania wyniku pozytywnego z egzaminu praktycznego albo nieprzystąpienia do egzaminu praktycznego w ustalonym terminie, możesz przystąpić w innej sesji egzaminacyjnej tylko do tej części PESFZ.

Jeśli Minister Zdrowia powierzył Ci obowiązki specjalisty w dziedzinie fizjoterapii przed dniem wejścia w życie ustawy (31 maja 2016 r.)

i do dnia wejścia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty nie przystąpiłeś do PESoz, albo po przystąpieniu do niego nie uzyskałeś wyniku pozytywnego z jego części albo całości, możesz przystąpić do PESFZ, zgodnie z przepisami art. 49 ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Jeśli rozpocząłeś specjalizację przed wejściem w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (31 maja 2016 r.)

i nie uzyskałeś potwierdzenia zakończenia szkolenia specjalizacyjnego albo ukończyłeś specjalizację i  nie zostałeś dopuszczony do PESoz, możesz przystąpić do PESFZ, zgodnie z przepisami ustawy o  zawodzie fizjoterapeuty.

Jeśli zostałeś dopuszczony do PESoz przed dniem wejścia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (31 maja 2016 r.)

ale do niego nie przystąpiłeś albo, po przystąpieniu, nie uzyskałeś wyniku pozytywnego z części albo całości PESoz, stosuje się odpowiednio przepisy art. 49 ust. 5–9, 16 i 17 ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinie fizjoterapii

Potwierdzeniem złożenia PESFZ jest dyplom wydany przez dyrektora CEM. Dyrektor CEM wydaje dyplom w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnej dokumentacji egzaminacyjnej.

Dyrektor CEM może wydać odpłatnie duplikat albo odpis dyplomu albo dokonać korektę dyplomu PESFZ – opłata wynosi 50 zł. Nie wnosisz opłat, jeśli korekta wynika z błędu CEM.

Materiały

1. Klauzula informacyjna dla kadr medycznych uczestniczących w procesie szkolenia specjalizacyjnego
1​_Klauzula​_informacyjna​_dla​_kadr​_medycznych​_uczestniczących​_w​_procesie​_szkolenia​_specjalizacyjnego​_-​_​_wersja​_2​_zaktualizowana​_lipiec​_2023.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}