W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny

Jeżeli realizowałeś szkolenie po wdrożeniu SMK i posiadasz Elektroniczną Kartę Specjalizacji

Uzyskaj potwierdzenie realizacji szkolenia specjalizacyjnego przez kierownika specjalizacji w Elektronicznej Karcie Specjalizacji. Pamiętaj, że kierownik specjalizacji powinien dokonać potwierdzenia ukończenia szkolenia specjalizacyjnego w terminie 14 dni od dnia zakończenia szkolenia. Po zatwierdzeniu szkolenia dokonamy weryfikacji formalnej  w ciągu 7 dni i za pomocą SMK zwrócimy się do właściwego konsultanta krajowego o weryfikację merytoryczną. Konsultant krajowy w ciągu  14 dni zweryfikuje, czy zrealizowałeś szkolenie specjalizacyjne zgodnie z programem specjalizacji.

Programy specjalizacji możesz znaleźć na stronie internetowej Centrum Medycznego  Kształcenia Podyplomowego.


Po uzyskaniu informacji od konsultanta krajowego:

  • potwierdzimy realizację  szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji

lub

  • skierujemy do zrealizowania brakującego elementu programu specjalizacji, jeśli konsultant krajowy wskaże takie braki.

Gdy realizacja szkolenia specjalizacyjnego zostanie potwierdzona, możesz wypełnić w SMK zgłoszenie do PES.

Procedury związane z uzyskaniem potwierdzenia zakończenia szkolenia mogą trwać kilka tygodni, dlatego prosimy o przekazanie do urzędu Elektronicznej Karty Specjalizacji:

  • przed 10 grudnia – jeśli zamierzasz przystąpić do egzaminu w  sesji wiosennej,
  • przed 10 czerwca – jeśli zamierzasz przystąpić do egzaminu w sesji jesiennej.

Po otrzymaniu informacji o pozytywnej weryfikacji dokonanej przez konsultanta krajowego

złóż wniosek o egzamin specjalizacyjny w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych w jednym z terminów:

- przed 15 stycznia do egzaminu w sesji wiosennej,
- przed 15 lipca do egzaminu w sesji jesiennej

 

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny  w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia odbywa się:
- w sesji wiosennej - od dnia 2 maja do dnia 15 czerwca
- w sesji jesiennej - od dnia 2 listopada do dnia 15 grudnia.

Komunikat Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży

"Szanowni Państwo, ze względu na ukończenie pierwszego szkolenia specjalizacyjnego z psychoterapii dzieci i młodzieży, wszystkie osoby przystępujące do PES proszone są o przywiezienie na egzamin praktyczny wymaganych do ukończenia modułu oraz uzyskania rekomendacji superwizora i zgodnych z programem specjalizacji w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży z 13.09.2019 roku: 1. zaliczonych przez superwizora nagrań lub zapisów dwóch prowadzonych przez siebie sesji psychoterapeutycznych, co najmniej jedna z nich musi dotyczyć pacjenta w wieku rozwojowym, a sesje powinny odnosić się do różnych etapów terapii 2. oraz zaliczonych przez superwizora i przedstawionych na piśmie dwóch opisów przypadków terapii różnych problemów klinicznych pacjentów, w tym co najmniej jednego opisu pacjenta w wieku rozwojowym; przedmiotem opisu może być jedna terapia zakończona i jedna terapia w toku"

 

Jeżeli realizowałeś szkolenie specjalizacyjne przed wdrożeniem SMK i posiadasz papierową kartę specjalizacji

  • Załóż konto w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK).


Podręcznik użytkownika SMK dotyczący dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia znajdziesz w materiałach ↓. 

  • Potwierdź tożsamość i uprawnienia.

    Wypełnij w systemie wniosek o modyfikację uprawnień.

    Wypełnij w SMK wniosek o modyfikację uprawnień.  Pamiętaj, by korzystać ze starej wersji systemu. Wybierz ikonę "nowy wniosek" po lewej stronie panelu.
    Pamiętaj, aby wskazać jako grupę biznesową kategorię „inny pracownik medyczny”, a jako grupę funkcjonalną  kategorię „użytkownik”. Jako jednostkę akceptującą wniosek wskaż Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.

    WAŻNE: Twoje osobiste zgłoszenie nie jest konieczne w przypadku złożenia Wniosku o modyfikację uprawnień w SMK przy użyciu profilu zaufanego.

    W sytuacji użycia funkcji "złóż wniosek papierowy" niezbędna jest Twoja wizyta w urzędzie (pl. Bankowy 3/5, Warszawa, wejście B, II piętro, pok. 268, tel. 22 695 64 77)
    z wydrukowanym  wnioskiem o modyfikację uprawnień, dowodem osobistym i dyplomem ukończenia studiów  w celu potwierdzenia uprawnień i tożsamości. Wydrukowany
    z systemu wniosek powinien zostać podpisany odręcznie, czytelnie.

    Dopiero po zweryfikowaniu przez nas danych dotyczących Twojej tożsamości i uprawnień na podstawie przedstawionych dokumentów - nadane zostaną Ci uprawnienia użytkownika Systemu Monitorowania Kształcenia i wówczas po zalogowaniu się jako użytkownik w Twoim profilu w SMK pojawią się nowe ikony, w tym ikona, która umożliwi Ci złożenie wniosku o potwierdzenie zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego.

Wypełnij w SMK wniosek o potwierdzenie zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego.

Procedury związane z założeniem konta w SMK i uzyskaniem potwierdzenia zakończenia szkolenia mogą trwać więcej niż  4 tygodnie. Dlatego  zgłoś się  do urzędu:

  • przed 10 grudnia – jeśli zamierzasz przystąpić do egzaminu w  sesji wiosennej,
  • przed 10 czerwca – jeśli zamierzasz przystąpić do egzaminu w sesji jesiennej.

Termin wizyty w urzędzie możesz umówić numerem telefonu: 22 695 64 77.

Przynieś do nas lub prześlij na adres: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, Wydział Zdrowia, pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa (pok. 268) dokumenty takie jak:

  • wydrukowany z SMK wniosek o potwierdzenie zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego, który należy odręcznie podpisać,
  • podanie o przyjęcie dokumentów - wzór formularza znajdziesz w materiałach ↓. 
  • karta specjalizacji z:

- potwierdzeniem przebiegu szkolenia teoretycznego,
- potwierdzeniem przebiegu staży kierunkowych,
- opinią dotyczącą przebiegu specjalizacji wystawioną przez kierownika specjalizacji,
- zaliczeniem specjalizacji przez kierownika specjalizacji.

  • zaświadczenia o ukończonych kursach wymaganych programem specjalizacji (kopie i oryginały do wglądu)
  • kserokopia dyplomu ukończenia szkoły wyższej potwierdzoną za zgodność z oryginałem (przez szkołę wyższą, która wydała dyplom lub przez notariusza) może być także odpis dyplomu ukończenia studiów magisterskich,
  • potwierdzenie wykazania się znajomością języka obcego w sposób określony w programie specjalizacji (dostępnym na stronie CMKP – www.cmkp.edu.pl); zaświadczenie z języka obcego musi być wydane przez Studium Języków Obcych uczelni medycznej.
  • dokument potwierdzający odbycie stażu podstawowego w następującym wymiarze:

epidemiologia
1600 godzin dla specjalizacji podstawowej
1000 godzin dla specjalizacji uzupełniającej 

fizyka medyczna
3000 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji 

mikrobiologia
3200 godzin wykonywania czynności zawodowych zgodnych z programem specjalizacji 

psychologia kliniczna
1100 godzin dla specjalizacji podstawowej
550 godzin dla specjalizacji uzupełniającej 

  • dokumentację potwierdzającą wykonanie obowiązku samokształcenia:

    epidemiologia – artykuł poglądowy lub oryginalny na temat uzgodniony z kierownikiem specjalizacji, który należy przedstawić kierownikowi specjalizacji najpóźniej na dwa miesiące przed zakończeniem szkolenia specjalizacyjnego w celu uzyskania stosownego zaliczenia. Złożyć musisz także indywidualny projekt badawczy w ramach jednego z wybranych przez siebie modułów u osoby prowadzącej moduł.

    fizyka medyczna – praca poglądowa lub oryginalna, która po akceptacji kierownika specjalizacji powinna zostać przedstawiona na forum Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej lub na forum Komitetu Fizyki Medycznej PAN.

    mikrobiologia – praca poglądowa lub oryginalna z dziedziny mikrobiologii lub zakażeń związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych,  która powinna zostać opublikowana w czasopiśmie lub wygłoszona w formie referatu na posiedzeniu towarzystwa naukowego, konferencji lub w czasie innego posiedzenia. Praca poglądowa lub oryginalna zostaje przedłożona kierownikowi specjalizacji do zaliczenia w drugiej połowie kształcenia specjalizacyjnego.

    psychologia kliniczna - praca poglądowa lub oryginalna zaliczona przez kierownika specjalizacji na miesiąc przed zakończeniem bloku szczegółowego. Dodatkowo musisz złożyć studium przypadku wybranego z praktyki klinicznej, zaakceptowane i podpisane przez kierownika specjalizacji (oraz opatrzone datą w czasie trwania specjalizacji). Zgodnie z wytycznymi konsultanta krajowego w dziedzinie psychologii klinicznej - jeden egzemplarz studium zostaje złożony w urzędzie wojewódzkim, natomiast drugi (również podpisany przez kierownika specjalizacji) należy przywieźć na egzamin. Wytyczne merytoryczne dotyczące studium przypadku znajdziesz na stronie internetowej: https://psychologia-konsultanci.pl/?page_id=13

    zdrowie publiczne - praca poglądowa lub oryginalna z dziedziny zdrowia publicznego zaliczona przez kierownika specjalizacji; opublikowana w czasopiśmie fachowym o zasięgu ogólnokrajowym lub międzynarodowym ewentualnie wygłoszona na ogólnokrajowej konferencji naukowej i opublikowana w materiałach konferencyjnych. Złożyć musisz także pracę dyplomową (forma pracy zależy od wyboru tematyki może to być np. raport, analiza, plan). Oceny pracy dyplomowej dokonuje kierownik kursu lub upoważniona przez niego osoba. 

Dokumenty prosimy składać w białych,  niepodpisanych teczkach.

Sprawdzimy dokumenty pod względem formalnym i w ciągu 7 dni prześlemy je właściwemu konsultantowi krajowemu, aby ocenił, czy szkolenie odbyło się zgodnie z programem specjalizacji. Konsultant krajowy  ma 14 dni na weryfikację merytoryczną.

Po uzyskaniu informacji od konsultanta krajowego:
- potwierdzimy ukończenie szkolenia specjalizacyjnego w SMK,

lub
- jeśli konsultant krajowy wskaże braki zostaniesz skierowany do zrealizowania brakującego elementu programu specjalizacji.

Po potwierdzeniu przez nas ukończenia szkolenia specjalizacyjnego złóż w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych wniosek o przystąpienie do PESoz
w jednym z terminów:

- przed 15 stycznia do egzaminu w sesji wiosennej,
- przed 15 lipca do egzaminu w sesji jesiennej

 

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny  w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia odbywa się:
- w sesji wiosennej - od dnia 2 maja do dnia 15 czerwca
- w sesji jesiennej - od dnia 2 listopada do dnia 15 grudnia.

 

Programy specjalizacji możesz znaleźć na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Informacje o Państwowym Egzaminie Specjalizacyjnym znajdziesz na stronie internetowej Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi.

Gdzie uzyskasz pomoc w zakresie SMK

Informacje uzyskasz kontaktując się z Centrum e-Zdrowia, które prowadzi infolinię pod numerem telefonu: 19239.  
Jeśli nie będziesz mógł się połączyć z infolinią Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych, wyślij pytania na adres e-mail: smk-serwis@cez.gov.pl.

Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie Centrum e-Zdrowia pomoc techniczna świadczona jest całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, również w święta.

Materiały

Podręcznik-użytkownika SMK dot. dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia
Podręcznik-użytkownika​_SMK​_dot​_dziedzin​_mających​_zastosowanie​_w​_ochronie​_zdrowia.docx 1.58MB
Podanie o przyjęcie dokumentów
podanie​_do​_PES​_MUW.doc 0.02MB
1. Klauzula informacyjna dla kadr medycznych uczestniczących w procesie szkolenia specjalizacyjnego - wersja 2
1​_Klauzula​_informacyjna​_dla​_kadr​_medycznych​_uczestniczących​_w​_procesie​_szkolenia​_specjalizacyjnego​_-​_​_wersja​_2​_zaktualizowana​_lipiec​_2023.docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}