W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie działań pomocowych skierowanych do domów pomocy społecznej

22.05.2020

22 maja Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski oraz Dowódca Wojsk Terytorialnych gen. Wiesław Kukuła podsumowali wsparcie udzielone domom pomocy społecznej w walce z koronawirusem.

Podsumowanie wsparcia dla domów pomocy społecznej

W całej Polsce, obecnie jest 824 domach pomocy społecznej, w których przebywa ok. 80 tys. osób. Są to głównie osoby starsze oraz z niepełnosprawnościami. Od początku epidemii Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniało wsparcie podopiecznym domów, a także pozostawało w kontakcie z urzędami wojewódzkimi, które nadzorowały prace samorządów. Podczas posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wielokrotnie były poruszane kwestie koordynacji działań oraz współpracę służb państwowych z samorządami w celu zapewnienia bezpieczeństwa pensjonariuszom oraz pracownikom domów pomocy społecznej.

Ministerstwo przekazało domom pomocy społecznej, na dofinansowanie bieżącej działalności  SARS –CoV -2, 20 milionów złotych. W sumie na wsparcie DPS- ów zabezpieczony jest 1 mld zł.

Minister Marlena Maląg podziękowała Ministrowi Błaszczakowi, Generałowi Wiesławowi Kukule za działania Wojsk Obrony Terytorialnej w walce z koronawirusem, samorządowcom, a także Kierownikowi DPS w Niedabylu:

- Dzisiaj przychodzi czas aby powiedzieć "dziękuję". To trudne zadanie, wykonaliśmy najlepiej jak potrafiliśmy. Dziękuję za potężne wsparcie ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi oraz Wojskom Obrony Terytorialnej, którzy byli wszędzie tam, gdzie ta pomoc była potrzebna (…) i Państwu samorządowcom. Dziękuję Panu Kierownikowi, że jako pierwszy pokazał, że można sprawnie, w trudnej sytuacji zatroszczyć się o swoich pensjonariuszy – podziękowała Minister Marlena Maląg

Również Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak podziękował żołnierzom Wojska Polskiego za niesienie pomocy potrzebującym, która polegała na dostarczaniu do nich żywności, pobierania próbek do badań czy ewakuacji podopiecznych i dezynfekcji obiektów w razie potrzeby.

- Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom. W sytuacji również takiej, z jaką mamy dziś do czynienia, a więc w sytuacji epidemii. Od pierwszego dnia żołnierze Wojska Polskiego byli na posterunku, byli obecni, wspierali tych, którzy tego wsparcia potrzebują. Żołnierze Wojska Polskiego udowodnili po raz kolejny, że można na nich liczyć– powiedział podczas konferencji w Niedabylu Mariusz Błaszczak.

Zdjęcia (4)