W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracownicze Plany Kapitałowe blisko Ciebie – konferencja dla przedsiębiorców z Mazowsza

16.09.2020

Przedstawienie idei Pracowniczych Planów Kapitałowych, spotkanie z ekspertami PPK, wymiana doświadczeń – to główne cele konferencji regionalnej zorganizowanej 16 września przez Polski Fundusz Rozwoju w Galerii Porczyńskich. W spotkaniu z przedsiębiorcami z Mazowsza udział wzięli Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, Prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny.

Konferencja regionalna dotycząca Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Przybyłych na konferencje przedsiębiorców i przedstawicieli działów kadrowych i finansowych z firm z terenu województwa przywitał Wojewoda Mazowiecki. Podczas wystąpienia Konstanty Radziwiłł podkreślił, że Pracownicze Plany Kapitałowe to rozwiązanie korzystne dla pracowników.

– Pracownicy w sposób mało dla nich odczuwalny mogą zabezpieczyć swoją przyszłość. Oszczędzają z udziałem swoich pracodawców i państwa. Pracownik wpłaca złotówkę, a drugą dostaje  –  powiedział Wojewoda.

Następnie głos zabrał Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, który przedstawił ogólne założenia PPK oraz informacje na temat podobnych rozwiązań wprowadzonych m.in. w Wielkiej Brytanii i Nowej Zelandii. 

Prezes PFR Portal PPK Robert Zapotoczny wyjaśnił jak wygląda oszczędzanie w ramach PPK oraz w jaki sposób pracownicy mogą dysponować pieniędzmi, które gromadzą.

W trakcie spotkania przedstawiciele firm, w których wdrożono PPK podzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. 

Podczas konferencji odbyło się także 2-godzinne szkolenie na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych. 

Pracownicze Plany Kapitałowe

PPK to system dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania dla pracowników.

• składki z trzech źródeł: od pracowników, pracodawcy i państwa (wpłata powitalna i dopłaty roczne),

• ponad 1,1 miliona pracowników w systemie PPK (sierpień 2020),

• ponad 1,65 mld zgromadzonych środków (sierpień 2020),

• opracowane, aby: zwiększyć bezpieczeństwo finansowe Polaków, wpłynąć na rozwój gospodarki, przedsiębiorstw oraz miejsc pracy, a także pomnażać prywatne oszczędności pracowników.

Korzyści z wprowadzenia PPK

• możliwość skorzystania z oszczędności na wkład własny przy zakupie nieruchomości albo w przypadku zachorowania uczestnika PPK lub jego rodziny,

• ożywienie rynku pracy,

• podniesienie motywacji pracowników,

• możliwość zgromadzenia większych środków niż w przypadku indywidualnego oszczędzania,

• oszczędności na cele emerytalne,

• rozwój polskiej gospodarki.

Konferencje wojewódzkie

Po raz drugi PFR oraz PFR Portal PPK organizują przy wsparciu Wojewodów konferencje w 16 miastach wojewódzkich. Jest to wydarzenie cykliczne, mające na celu upowszechnienie wiedzy o PPK, jak również promocję tej formy oszczędzania. W roku 2020 konferencje wojewódzkie odbywają się we wrześniu. Formuła konferencji obejmuje nie tylko spotkanie z mediami, ale także szkolenie dla przedsiębiorców z danego województwa. Udział w spotkaniu to okazja do poznania programu PPK i nawiązania bezpośrednich relacji z Ekspertami PPK. To pomoc dla pracodawców w uporządkowaniu wiedzy o PPK, a tym samym w szybkim wdrożeniu programu w firmach. Dodatkowo w konferencjach biorą udział pracodawcy, którzy wprowadzenie PPK mają już za sobą. Dzielą się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z wdrożenia programu. Nowością w tym roku jest także obecność przedstawicieli instytucji finansowych, oferujących prowadzenie PPK.

Zdjęcia (5)