W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przekazanie sprzętu terapeutycznego PARO dla pacjentów szpitala w Pruszkowie

04.08.2022

Z inicjatywy Ambasadora Japonii Jego Ekscelencji Miyajima Akio, Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. Prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie otrzymało robota terapeutycznego PARO, który wykorzystywany będzie w terapii pacjentów w Oddziale Psychogeriatrii oraz w Psychiatrycznym Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym. W uroczystości przekazania sprzętu wziął udział m.in. Ambasador Japonii oraz Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Przekazanie odbyło się 4 sierpnia br.

Przekazanie sprzętu terapeutycznego PARO dla pacjentów szpitala w Pruszkowie

- Cieszę się, że mogę uczestniczyć w uroczystości przekazania robota terapeutycznego przez Pana Ambasadora Japonii Mazowieckiemu Specjalistycznemu Centrum Zdrowia w Pruszkowie. Z Panem Ambasadorem od dłuższego czasu współpracujemy w różnych obszarach. Ambasada Japonii dała się poznać, jako partner różnych akcji pomocowych, jeśli chodzi o wsparcie uchodźców z Ukrainy. Ale wrażliwość i chęć niesienia pomocy nie skończyła się na jednej grupie. Pan Ambasador jest gotów udzielać cały czas pomocy, tym którzy jej potrzebują. Cieszę się, że dzisiaj możemy uczestniczyć w przekazaniu robota terapeutycznego, foczki PARO szpitalowi w Pruszkowie. Ta foczka przynosi ulgę osobom z różnego rodzaju kłopotami zdrowia psychicznego. Są doniesienia, że uspokaja ona osoby z upośledzeniem umysłowym,  ale także osoby z chorobą Alzheimera. Panie Ambasadorze, dziękuję za tę życzliwość. Mam nadzieję, że ten robot będzie ciężko pracował w szpitalu w Pruszkowie i że skutki jego obecności tutaj będą pozytywne. – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

- Czuję się zaszczycony i dziękuję za to, że ta dzisiejsza ceremonia przekazania robota PARO została zorganizowana w szpitalu o tak długiej tradycji. Japoński rząd i obywatele współczują bardzo narodowi ukraińskiemu, który przechodzi dużo prób i cierpienia. Jednocześnie Japoński rząd i obywatele są pod wrażeniem dla narodu polskiego i polskiego rządu, którzy od początku wojny wykazują się wielkim współczuciem i wspierają uchodźców z Ukrainy. Kwestia przekazania robota PARO, który został opracowany przez Japoński Narodowy Instytut Zaawansowanej Nauki i Technologii Przemysłowej pojawiła się w ramach wątku wsparcia narodu polskiego i przy pracy nad wsparciem dla uchodźców z Ukrainy. Miałem okazję wielokrotnie odwiedzić punkty recepcyjne prowadzone przez Wojewodę i przekonałem się, że dba on o opiekę nad uchodźcami, również w sferze opieki psychologicznej i jestem pod ogromnym tego wrażeniem. Dlatego, kiedy pojawiła się okazja szukania miejsca, gdzie można przekazać robota PARO, pierwszą osobą, o której pomyślałem był Pan Wojewoda. Jako Ambasador Japonii w Polsce mam nadzieję, że ten robot będzie wykorzystany i przyda się przy terapii. - powiedział Ambasador Ukrainy w Polsce Jego Ekscelencja Miyajima Akio.

PARO to innowacyjny robot terapeutyczny w kształcie foki. Został wynaleziony jako zamiennik dla leków, by zmniejszać stres, łagodzić ból, zwalczać lęki i depresję. Służy także m.in. do rehabilitacji mowy, połykania i umiejętności motorycznych dla pacjentów z demencją, rakiem, zespołem stresu pourazowego, uszkodzeniem mózgu, chorobą Parkinsona.

Wcześniej podobny sprzęt Ambasada Japonii przekazała dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii.

Po oficjalnej części, podczas której został przekazany robot, uczestnicy uroczystości udali się do Pałacyku nad Utratą, gdzie obejrzeli wystawę obrazów namalowanych m.in. przez pacjentów szpitala w ramach zajęć terapeutycznych.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}