W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przydatne informacje dotyczące Trybu Obsługi Koordynowanej

Co trzeba zrobić aby mieć możliwość skorzystania z Trybu obsługi koordynowanej i złożenia wniosku osobiście przy stanowisku w Urzędzie?

Należy skorzystać z jednego z formularzy zgłoszeń wniosków do obsługi w Trybie Obsługi Koordynowanej, do którego link można znaleźć po otwarciu sesji formularza na stronie: formularz zgłoszeń wniosków pracodawców do obsługi koordynowanej. Przygotowanych zostało 5 formularzy, które obejmują swoim zakresem wnioski o wydanie zezwolenia na pracę typu A - dla pracodawcy, którego siedziba/miejsce zamieszkania znajduje się na teren województwa mazowieckiego – zgodnie z właściwością wojewody – art. 88b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy)

FORMULARZ A – dla Agencji Pracy Tymczasowej zamierzającej zatrudnić cudzoziemca w charakterze pracownika tymczasowego (PKD 78.20).

FORMULARZ O – dla pracodawcy będącego osobą fizyczną zamierzającego zatrudnić cudzoziemca w gospodarstwie domowym do pełnienia opieki nad członkiem rodziny na stanowisku opiekunka dziecięca, opiekun osoby starszej lub asystent osoby niepełnosprawnej albo do pomocy w domu na stanowisku pomoc domowa lub opiekunka domowa.

FORMULARZ T – dla pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą zamierzającego zatrudnić cudzoziemca do wykonywania pracy w zawodzie kierowcy ciągnika siodłowego, kierowcy autobusu oraz kierowcy samochodu ciężarowego.

FORMULARZ D – dla pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą zamierzającego zatrudnić cudzoziemca do wykonywania pracy na podstawie zezwolenia na pracę typu A dla innych przypadków niż powyżej określone.

W Trybie Obsługi Koordynowanej nie są przyjmowane i obsługiwane wnioski dotyczące przedłużenia zezwolenia na pracę, dla kontynuowania zatrudnienia u tego samego pracodawcy na podstawie zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o powierzeniu pracy oraz wnioski pracodawców świadczących usługi na podstawie umów outsourcingu, podwykonawstwa lub umów, których przedmiotem jest udostępnienie lub wynajem pracowników.

Pracodawca wypełnia jednorazowo zgłoszenie dla każdego wniosku zgłaszanego do obsługi. W przypadku zgłoszenia wniosku do obsługi nie należy składać równolegle tego samego wniosku drogą pocztową ani elektroniczną, lecz postępować zgodnie z instrukcją przesłaną przez Urząd.

Jednocześnie zwracamy uwagę na dokładne wypełnianie pól formularza, gdyż wprowadzenie nieprawidłowych danych, a zwłaszcza adresu poczty elektronicznej uniemożliwi zakwalifikowanie wniosku do obsługi.

W przypadku większej liczby zgłoszeń niż możliwych do udostępnienia terminów obsługi przez urząd pierwszeństwo zakwalifikowania przysługuje w następujących przypadkach, według kolejności:

  • dla zatrudnienia cudzoziemców do wykonywania pracy w zawodach zwolnionych z informacji starosty: kierowca ciągnika siodłowego, kierowca autobusu oraz kierowcy samochodu ciężarowego;
  • dla zatrudnienia przez osobę fizyczną w gospodarstwie domowym, cudzoziemców do wykonywania opieki nad członkiem rodziny wnioskodawcy na stanowisku opiekunka dziecięca, opiekun osoby starszej lub asystent osoby niepełnosprawnej;
  • dla zatrudnienia cudzoziemców w charakterze pracowników tymczasowych (zatrudnienie przez Agencję Pracy Tymczasowej - PKD 78.20.Z);
  • dla zatrudnienia cudzoziemców na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy u pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą.

W celu zminimalizowania ryzyka umówienia kilku zgłoszeń pracodawcy lub pełnomocnika w tym samym terminie w różnych lokalizacjach istotne jest, aby osoba wypełniająca formularz nie wskazywała dla kolejnych zgłoszeń danych różniących się od podanych w pierwszym zgłoszeniu w danej sesji (w zakresie osoby kontaktowej, adresu e-mail oraz preferowanej lokalizacji obsługi). Podawanie w formularzu różniących się od siebie ww. danych w żaden sposób nie wpływa na zwiększenie szansy otrzymania terminu obsługi, natomiast zwiększa możliwość uzyskania nakładających się na siebie terminów.

W jakich terminach dostępny jest formularz zgłoszeń wniosków do obsługi stanowiskowej w Trybie Obsługi Koordynowanej?

Formularz udostępniany jest na stronie internetowej Urzędu 2 razy w miesiącu, najczęściej na początku miesiąca i w jego połowie. Sesja formularza jest otwarta przez 48 godzin.

Co trzeba zrobić aby uzyskać termin i zakwalifikować się obsługi stanowiskowej w ramach Trybu Obsługi Koordynowanej?

Najpierw należy wybrać właściwy formularz, który dotyczy Państwa firmy i cudzoziemca, którego chcecie Państwo zatrudnić. Następnie należy z największą starannością wypełnić wybrany formularz uprzednio zapoznając się z warunkami go obejmującymi (wskazanymi przy wyborze formularza) oraz zamieszczonym zarówno na stronie jak i w formularzu regulaminem, a także korzystając z podpowiedzi dla pól wypełnianych w samym formularzu. Dalszemu procedowaniu podlegają te wnioski, które spełniają wymogi formalne i nie zawierają braków lub błędów – zgodnie z pkt 17 regulaminu formularza. Przy wypełnianiu formularza należy zwrócić uwagę, aby wszystkie dane pracodawcy i pracownika były poprawnie wypełnione (dotyczy to również nazw, imion i nazwisk, adresów, numerów pesel i regon, dat urodzenia, numerów paszportów). Równie ważne jest rzetelne i poprawne wpisywanie wszelkich dat w formularzu, gdyż błędy w tym zakresie czy daty wykraczające poza wymagania dla danego formularza mogą stanowić o niezakwalifikowaniu zgłoszenia do obsługi.

Czy muszę wypełnić pole numer regon/pesel? Co mam zrobić w przypadku gdy nie posiadam numeru regon/pesel?

Podmioty gospodarcze wpisane do KRS lub CEiDG mają obowiązek wpisania w formularzu poprawnego numeru REGON (nie należy podawać numeru NIP lub KRS), natomiast osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej numeru PESEL. Podmioty gospodarcze nieposiadające numeru regon (w tym podmioty zagraniczne) oraz obcokrajowcy nieprowadzący działalności gospodarczej nieposiadający numeru pesel odpowiednio w pola Numer regon i Numer pesel powinni wpisać „brak”.

Dlaczego konieczne jest podawanie w niektórych przypadkach danych dotyczących Informacji Starosty?

W przypadku wysyłania zgłoszenia dla cudzoziemca, dla którego w polu Kod zawodu wnioskowanego wybrano „Inne” z uwagi na brak pożądanego zawodu na liście wyboru zawodów wpisać w odpowiednich polach formularza numer i datę wydania Informacji Starosty, w przypadku braku wystąpienia przesłanek do jej uzyskania.

W przypadku zwolnienia z obowiązku posiadania Informacji Starosty na podstawie rozporządzenia lub zarządzenia wydanego przez innego Wojewodę niż Wojewoda Mazowiecki wypełniane w formularzu pole Miejsce wykonywania pracy (powiat) powinno wskazywać powiat znajdujący się na terenie określonym w ww. akcie prawnym, w województwie właściwym dla danego zwolnienia. Dodatkowo należy w polu Numer Informacji Starosty wpisać kod i nazwę zawodu oraz dane aktu prawnego i województwo, w którym został on wydany oraz w polu Data wydania Informacji Starosty wpisać datę wydania aktu prawnego.

W jakich lokalizacjach przyjmowane są wnioski?

Aktualnie stanowiskowe przyjmowanie wniosków w Trybie Obsługi Koordynowanej możliwe jest w Warszawie. Ilość miejsc zależy od wielu obiektywnych czynników (np. ilości zgłoszeń, dostępności pracowników, czy też innych realizowanych zadań).

Co mogę zrobić, jeśli w otwartej sesji formularza okazało się, że przesłałem/przesłałam formularz zawierający niepoprawne dane bądź nie jestem pewien/pewna, czy moje zgłoszenie dotarło do Urzędu?

Co do zasady zgodnie z pkt 18 regulaminu formularza wielokrotne wysyłanie tego samego zgłoszenia w danej sesji formularza będzie skutkowało niezakwalifikowaniem zgłoszeń do obsługi w ramach Trybu Obsługi Koordynowanej.

Natomiast w przypadku chęci skorygowania niepoprawnego zgłoszenia wcześniej wysłanego przez formularz w danej sesji lub problemami technicznymi przy jego wysyłaniu możecie Państwo wypełnić odpowiedni formularz w aktywnej sesji formularza ponownie, z zastrzeżeniem, iż uwzględniane będą jedynie te zgłoszenia, w których wskazano w polu Uwagi formularza przyczynę wysłania zgłoszenia po raz kolejny.

Materiały

REGULAMIN FORMULARZA ZGŁOSZENIA WNIOSKU PRACODAWCY W SPRAWACH ZEZWOLEŃ NA PRACĘ CUDZOZIEMCÓW
Regulamin​_TOK​_-​_ważny​_od​_15012024.pdf 0.24MB
{"register":{"columns":[]}}