W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ptasia grypa na Mazowszu – posiedzenie MWZZK w Ciechanowie

07.05.2021

Bieżąca sytuacja w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w województwie mazowieckim była tematem posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Delegaturze MUW w Ciechanowie. W województwie mazowieckim potwierdzono od 24 marca br. 108 ognisk ptasiej grypy. Najwięcej w powiatach żuromińskim i mławskim. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował kolejny raz do samorządów o aktywne włączenie się w poszukiwanie grzebowiska, które pozwoli zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby, ale jest też niezbędne w przypadku pojawienia się ognisk ptasiej grypy w przyszłości. Posiedzenie MWZZK odbyło się z częścią uczestników w formie online. W Ciechanowie w spotkaniu uczestniczyli także Główny Inspektor Weterynaryjny Bogdan Konopka i Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Paweł Jakubczak oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Wasielewski i Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie Anna Żebrowska. Po obradach, Wojewoda udał się na spotkanie z powiatowymi lekarzami weterynarii w Żurominie.

Posiedzenie MWZZK w Ciechanowie. Przy stole siedzi dziewięć osób, na wprost Wojewoda Mazowiecki na tle granatowej ścianki

Obecnie na terenie województwa mazowieckiego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) występują w powiatach: żuromińskim (63), mławskim (36), płockim (2), sierpeckim (2), wyszkowskim (1), ostrowskim (2), ciechanowskim (1) oraz gostynińskim (1).

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii lek. wet. Paweł Jakubczak podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przedstawił bieżącą sytuację związaną w wystąpieniem ognisk ptasiej grypy (HPAI). Wspierając działania MWLW, Wojewoda Mazowiecki 30 kwietnia br. wystąpił do samorządów dotkniętych grypą ptaków tj. starostów żuromińskiego, mławskiego, sierpeckiego, wyszkowskiego oraz płockiego z apelem o wyznaczenie miejsca na grzebowiska, które byłyby odpowiednie z uwagi na uwarunkowania środowiskowe. Podczas posiedzenia MWZZK informacje w tej sprawie przekazali Jerzy Rzymowski, Starosta Żuromiński; Jerzy Rakowski, Starosta Mławski; Andrzej Cześnik, Starosta Sierpecki; Leszek Marszał, Wicestarosta Wyszkowski; Iwona Sierocka, Wicestarosta Płocki; Józef Rostkowski, Wicestarosta Ostrowski, Arkadiusz Boruszewski, Starosta Gostyniński oraz przedstawiciel Starosty Ciechanowskiego Rafał Panfil, Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Samorządowcy omówili podjęte przez siebie działania w zakresie zwalczania ptasiej grypy. Starostowie poinformowali, że nie dysponują terenem, na którym mogłoby być wyznaczone grzebowisko.

Obecnie padłe ptaki przewożone są do zakładów utylizacyjnych. Większość ognisk udało się już w ten sposób wygasić. Jednak w związku  z tym, że wciąż pojawiają się nowe ogniska  na północy Mazowsza oraz z uwagi na konieczność zabezpieczenia takiego miejsca na przyszłość, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł podczas posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ciechanowie ponownie zwrócił się z prośbą do starostów o wyznaczenie grzebowisk na terenie ich powiatów. Główny Lekarz Weterynarii dr lek. wet. Bogdan Konopka zaapelował o przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Obowiązek utylizacji zwłok drobiu lub innych ptaków należy do posiadaczy zwierząt. Działania te wykonują pod nadzorem powiatowych lekarzy weterynarii. Na określonych przez ustawę warunkach przysługuje za to zwrot kosztów z budżetu państwa. Jednak w przypadku, gdy właściciele zwierząt nie wykonają tego obowiązku, organizuje to w zastępstwie inspekcja weterynaryjna.

Jak dotąd nie udało się wyznaczyć grzebowiska na terenach wskazanych przez inspekcję weterynaryjną i urząd wojewódzki, mimo że Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii wielokrotnie informował, że jest to działanie, które usprawni cały proces utylizacji i zminimalizuje straty. Dlatego Wojewoda zaproponował, aby to samorządy wyznaczyły odpowiedni teren, który będzie  akceptowalny dla lokalnej społeczności.

Problemy związane ze zwalczaniem ptasiej grypy możemy rozwiązać tylko razem. Pamiętajmy, że to samorządy zezwalają na budowę ferm i powinny również brać odpowiedzialność za sytuacje kryzysowe. Szybka utylizacja zabitego drobiu jest ważna z punktu widzenia ograniczenia rozprzestrzeniania się grypy ptaków, a co za tym idzie zminimalizowania strat poniesionych przez hodowców oraz firmy współpracujące. Tak więc powinien być to nasz wspólny cel. Dziś można powiedzieć, że dzięki sprawnemu działaniu służb państwowych, w tym weterynaryjnych udało nam się wygasić większość ognisk. Dziękuję za tę ogromną pracę  – mówił podczas briefingu prasowego zwołanego po posiedzeniu MWZZK Wojewoda Konstanty Radziwiłł.

Należy podkreślić, że grzebowisko może zarejestrować i wpisać do rejestru podmiotów nadzorowanych powiatowy lekarz weterynarii. Lokalizację opiniuje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Utylizacja zwłok drobiu odbywa się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (m.in. przy zastosowaniu procesów i metod, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego).

Zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych to do właścicieli drobiu należy m.in. usunięcie padłego drobiu i dezynfekcja budynków gospodarczych oraz czyszczenie i odkażanie środków transportu.

Zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych to do właścicieli drobiu należy m.in. usunięcie padłego drobiu i dezynfekcja budynków gospodarczych oraz czyszczenie i odkażanie środków transportu.

Przypomnijmy, że 26 kwietnia br. Wojewoda Mazowiecki podpisał kolejne rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, mławskiego, płockiego, płońskiego, sierpeckiego, węgrowskiego, wyszkowskiego oraz ciechanowskiego. Ponadto Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do Starostów oraz właścicieli drobiu o podejmowanie działań mających na celu ograniczyć do minimum możliwość rozprzestrzeniania się grypy ptaków. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie.

Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody, aby zatrzymać rozprzestrzenianie grypy ptaków konieczny jest także ubój prewencyjny w odległości do 1 km od granicy obszaru zapowietrzonego w powiecie mławskim, żuromińskim, sierpeckim i ciechanowskim.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}