W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Radom: wsparcie rolnictwa i obszarów wiejskich w ramach Wspólnej Polityki Rolnej

24.02.2020

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich była tematem wiodącym spotkania zorganizowanego w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. Tego samego dnia Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w tej sprawie w Pałacu Prezydenckim z ministrami rolnictwa ośmiu państw UE oraz komisarzem UE ds. rolnictwa.

Tematem wiodącym spotkania zorganizowanego w Delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich

W trakcie spotkania w Radomiu, zorganizowanym wspólnie przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odniesiono się m.in. do form wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich oraz działalności rolników i producentów rolnych.

Obecny na tym spotkaniu Marek Suski, Poseł na Sejm RP przyznał, że Polska jest jednym z wiodących krajów Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o tradycyjne rolnictwo bez nadmiernego nawożenia. Polskie rolnictwo dostarcza jedną z najlepszych żywności w UE i na świecie. Dzisiaj, w trosce o przyszłą perspektywę unijnego budżetu odbyło się spotkanie w pałacu prezydenckim z przedstawicielami kilku europejskich państw, popierających zwiększenie nakładów finansowych w UE na rolnictwo w celu wyrównania środków finansowych do średniej w UE wypłacanej rolnikom – powiedział.

Naszym postulatem jest, aby te dopłaty dla polskich rolników zostały zrównane ze średnim poziomem europejskim. To znaczy, aby polski rolnik nie otrzymywał mniej niż średnia w Unii Europejskiej – mówił Prezydent Andrzej Duda w trakcie spotkania z ministrami rolnictwa ośmiu państw UE, odnosząc się do kwestii dopłat bezpośrednich dla rolników.

Wicewojewoda Artur Standowicz zaznaczył, że skala programów finansowych i pomocowych dla rolników jest bardzo duża, prawdopodobnie największa z dotychczasowych w historii. Zapewnił też, że Mazowiecki Urząd Wojewódzki monitoruje zagrożenie chorobą ASF w województwie mazowieckim.

Spotkanie w Radomiu było okazją do omówienia programów finansowych skierowanych do rolników i producentów rolnych, oferowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przedstawiono także dane statystyczne dotyczące składanych wniosków o dopłaty w ramach dotychczas realizowanych programów pomocowych dla rolników i producentów rolnych. Informacje te zreferowali Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego ARiMR Zbigniew Sobieraj oraz Kierownik radomskiego biura ARiMR Agnieszka Pasek.

W spotkaniu w radomskiej delegaturze uczestniczyli Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz, Posłowie na Sejm RP: Marek Suski, Andrzej Kosztowniak i Dariusz Bąk, Zastępca Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zbigniew Sobieraj, Kierownik radomskiego biura ARiMR Agnieszka Pasek oraz Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu Krzysztof Murawski.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}